BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

UNICEF: 77 milyon bebek anne sütünden yoksun kalıyor

Haber

UNICEF, Dünya Emzirme Haftası’nda yeryüzünde doğan iki çocuktan birinin yani 77 milyon bebeğin, doğduğu ilk saat içinde emzirilemeyerek hem hayati öneme sahip besin ve antikorlardan, hem de anneleriyle kendilerini hastalıktan ve ölümden koruyabilecek ten temasından yoksun kaldığını açıkladı.

UNICEF Kanada ofisinin yetkilisi Meg French, “Anne sütü, yeni doğanlar için harikulade bir ilaç; özellikle de ilk ve son nefeslerini doğdukları gün alıp veren bebeklerin olduğu gelişmekte olan ülkeler için. Bebekleri, ölümcül hastalıkların en başında gelen ishal dahil pek çok önlenebilir hastalıktan koruyor. Bunun yanı sıra, doğal ve bedava, bu yüzden en olanaksız olan anneler için bile harika bir seçenek,” diye konuştu.

Anne sütü her yıl 800 bin hayatı kurtarabilir
UNICEF verileri, son 15 yılda yeni doğanların hayatlarının birinci saati içinde emzirilmelerini sağlama yönündeki çabaların yetersiz kaldığını gösteriyor. Afrika’nın çöller bölgesinde yaşanan bebek ölümleri hâlâ dünyada ilk sırada. Doğu ve Güney Afrika’da ise 2000 yılından bu yana emzirme oranı % 10 artmış görünüyor. Güney Asya’da son 15 yılda emziren anne sayısı üç katına, 2000’de % 16’dan 2015’te % 45 oranına yükseldi. Ancak yine yetersiz çünkü hâlâ 21 milyon bebek anne sütü almadan önce çok fazla bekliyor.

“Bebeklerin anneleri ile rahim dışındaki ilk ten temasını geciktirmek, yenidoğanın hayatta kalma ihtimalini düşürüyor ve anne sütünü sınırlıyor,” diye konuşan UNICEF Beslenme Danışmanı France Begin şöyle devam etti:

“Tüm bebekler doğdukları andan 6 aylık olana kadar anne sütüyle beslense, her yıl 800 bin bebeğin hayatı kurtulur. Anne sütü ne kadar gecikirse, yenidoğanın hayatının ilk ayı içinde kaybedilmesi riski o kadar artar.”

Emzirmenin doğumdan sonra 2-23 saat ertelenmesi, bebeğin ilk 28 gün içinde ölmesi ihtimalini % 40 oranında artırıyor. Gecikme 24 saati aştığında ise bu ihtimal % 80’lere çıkıyor.

Anne sütü bebeğin ilk aşısı
Begin şunları ekledi: “Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır. Ölüm kalım meselesidir.” Bebeklere içecek ya da yiyecek vermek, erken emzirmenin geciktirilmesinin mazereti değildir. Birçok ülkede, bebeğe hayatının ilk üç gününde hazır mama, inek sütü ya da şekerli su vermek yaygın bir uygulama. Neredeyse yenidoğanların yarısı bu şekilde besleniyor. Anne sütünün alternatifi olan her şey bebeğin yetersiz beslenmesine yol açar ve annenin emzirmeye başlamasını zorlaştırır.”

14 kat fazla risk
Dünya çapında 6 aydan küçük bebeklerin yalnızca % 43’ü yeterli ölçüde anne sütü alabiliyor. Hiç anne sütü almayan bebeklerde ölüm oranı, anne sütü alanlara göre 14 kat daha fazla.

[UNICEF basın bildirisinden çevirildi]

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI