BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Ücretsiz ultrason kürtajdan vazgeçirdi

Haber

ABD’de kürtaj karşıtı derneklerden biri, 12 yıldır uyguladıkları ücretsiz ultrason uygulamasının 358 bin bebeği kürtajdan kurtardığını iddia etti. 2004 yılında 700 bağışçıdan destek alınarak başlatılan Ultrason Seçimi (Option Ultrasound) isimli proje, kürtaj oranının yüksek olduğu bölgeleri hedefliyordu. Yatırıma, yalnızca makineler değil, makineleri kullanacak personelin eğitimi de dahil edilmişti.

Aileye Odak Derneği tarafından yapılan araştırmaya göre kürtajı düşünen kadınların % 54’ü, bebeklerini ultrasonda gördükten sonra kararlarını değiştiriyor. Derneğin kurucularından Kelli Rosati, “Derneğimiz kadınlarımızın ve prematüre bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılamak, ülkenin dört bir yanındaki doğum merkezlerinde bebeklerinin yaşama hakkını seçen kadınlar için burada” diye konuşuyor.

Ultrasonun “rahme açılan bir pencere” olduğunu söyleyen Rosati, uygulamanın aileleri kürtajın yol açacağı üzüntüden kurtaran yanına dikkat çekti. “Maalesef kürtaj, insan hayatının değerine ve saygınlığına yıkıcı bir darbe vurdu” diye ekledi. Derneğin websitesi, ultrasonda seyrettikten sonra bebeklerini aldırmaktan vazgeçen kadınların hikayelerini de yayınlıyor. Dernek ve proje tamamen bağışlarla finanse ediliyor.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI