BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Tüp bebek tedavisinde yeni yöntem

Haber

Uzmanlar, tüp bebek tedavisinde yeni uygulanmaya başlayan bir yöntemin, daha sağlıklı bebeklere yol açtığını iddia etti.

İngiltere’nin Southhampton şehrinde kısır çiftlere hizmet veren bir tüp bebek kliniği, ülkede ilk defa kullanılan bir yöntemi uyguluyor. Yumurtalar, ilk defa bir laboratuvar yerine rahmin içinde dölleniyor.

Yumurta ve sperm hücrelerini 24 saat boyunca kadın rahmine yerleştiren uzmanlar, işlem sırasında 1 cm. uzunluğunda ve 1 mm. genişliliğinde, AneVivo adında bir mikro cihaz kullanıyor. 2 ila 4 gün sonra doktorlar embriyonun rahme yerleştirilecek kadar sağlıklı olduğu kararını veriyor; böylece embriyo fetusa dönüşüyor.

Uzmanlar bu yöntemle dünyaya gelen bebeklerin laboratuvarda kullanılan sentetik sıvılara daha az maruz kaldıklarını, doğum kilolarının ise daha fazla olduğunu ileri sürüyor.

250 kadın üzerinde yapılan deneyler, tüp bebek tedavisi bu tip IVF yönteminin (in vitro fertilizasyon: laboratuvar ortamında döllenme) başarılı olduğunu ortaya koydu. Önceden yapılan araştırmalar, embriyonun laboratuvar kabında döllenmesinin bazı hastalıklara yol açtığını göstermişti.

AneVivo yöntemi, İngiltere’de uygulanan ulusal sağlık hizmetlerinden biri değil dolayısıyla, adaylardan 800 pound ile 3000 pound arasında değişen bir ücret talep ediliyor.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI