BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Aile-dostu eyaletlerin haritası çıktı

Haber

TIME dergisi editörleri, ABD’de aile kurmak için en ideal eyaletlerin haritasını yayınladı. Araştırma, ebeveynlere yalnız California, New Jersey, Rhode Island ve 2018 itibariyle New York eyaletlerinde ücretli izin hakkı tanındığını ortaya koyuyor.

National Partnership’in Expecting Better (Daha iyisini bekliyoruz) Raporu, 50 eyaletin gebelerin çalışma hakları ve ebeveynlerin ücretli izinleri düzenleyen kanunlar açısından karnesini çıkardı.

İlki 2005 yılında yayınlanan ve 2016’da 5. kez güncellenen rapor, hem özel sektör, hem de devlet çalışanlarını ilgilendiren kanunları içeriyor.

Ücretli izinler, yeni ebeveynlerin mesleklerini koruma altına alan kanunlar, gebe ve emziren kadınların konforu ve eşlerini tıbbi muayenelere götürmek için ücretli izin alabilme imkanları bakımından değerlendirilen eyaletler arasında en yüksek notu California aldı.

2004-2015 döneminde 2,1 milyon Kalifornialı ücretli izin kullandı. Bunun 1,9 milyonunu, bebekleriyle daha yakından ilgilenmek isteyenler oluşturdu. New Jersey’de ise her 4 kişiden 3’ü, düzenlemelerin cinsiyet eşitsizliği, etnik hassasiyet, yaş, medeni durum ve çalışma durumu ile gelir düzeyi açısından olumlu etkileri olduğunu açıkladı. Hem küçük, hem büyük çaplı işyerleri düzenlemeye kolaylıkla uyum sağladıklarını bildirdi.

Rhode Island’da ise 2014-2015 döneminde 13 bin kişinin ücretli izin programından yararlandığı, bu kişilerin bebekleriyle daha tatmin edici bir bağ kurma şansı yakaladıklarını ifade ettikleri belirtildi. Rhode Island’da, California ve New Jersey’de hayata geçirilenden daha ileri bir program denenmiş; yeni ebeveynlerin işlerini kaybetmeyecekleri garantisi verilmişti.

New York, % 80 oy oranıyla kabul ettiği programı 2018’de deneyecek ve 12 haftalık ücretli izinle, ülkenin ileri eyaleti olacak.

Çalışan kadınların en zorlandığı eyaletler
Çalışan kadınların en fazla zorlanacağı eyaletler ise Alabama, Arizona, Georgia, Idaho, Michigan, Mississippi, Missouri, Nevada, Oklahoma, Güney Carolina, Güney Dakota ve Wyoming olarak sıralanıyor.

Bu eyaletlerde 12 haftalık ücretsiz izin dışında çalışan kadınları koruyan başka bir yasa yok. Kadınlar bu izinleri gebe iken, anne olunca ya da aile üyelerinden biri hastalanınca kullanabiliyor. Sağlık hizmeti alabilseler dahi izinler ücretsiz.

Özel sektör imdada yetişiyor
ABD’de özel sektör, çalışanlarına devletin tanıdığından daha fazla fayda sağlıyor. Örneğin teknoloji endüstrisindeki liderlerden Netflix, çalışan annelere ilk yıllarında sınırsız ücretli izin tanıyor. Facebook çalışanlarına 4 bin dolar değerinde bir bebek çeki hediye ediyor. Google ise 500 dolarlık bonusların yanı sıra, çocuklara anne ya da babalarını kaybetmeleri durumunda 23 yaşlarına kadar ayda 1000 dolarlık ödeme sözü veriyor.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI