BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Televizyon bebeğin dostu değil!

Araştırma/Haber

Özellikle bebekler için hazırlanan Einstein Bebek türü programların bebeklerin beyin gelişimi için hiç de olumlu olmadığını öğrenmek sizi şaşırtır mı?

Seattle Çocuk Sağlık, Davranış ve Gelişim Merkezi’nin yöneticisi Dr. Dimitri Christakis, ekrana maruz kalan beynin uyarılmasını görüntüledi ve şu sonuca vardı: 3 yaşına kadar televizyon izleyen çocukların, izlemeyenlere oranla dikkat sorunu yaşaması daha yaygın. Hatta bebekler televizyon izledikleri her 1 saate karşılık, % 10 daha fazla dikkat sorunu yaşıyor. Günde 2 saat televizyon izleyenler, % 20 daha fazla dikkat sorunu yaşama riski taşıyor.

Bebeklerin beyni, ilk 2 yıl içinde ilk büyüklüğünün 3 katına ulaşıyor. Uyaran yokluğu beyin gelişimini yavaşlattığı gibi, uyaran çokluğu da aynı etkiye yol açıyor. Dr. Christakis, bebeklerin pasif izleyici durumunda kaldıklarına dikkat çekerken, ebeveynleri, bebeklerin televizyon izlemelerinin aşırı uyarılmaları anlamına geldiği ve potansiyel olarak tehlike arz ettiği konusunda uyarıyor. Araştırmayı yapan Dr. Dimitri Christakis’in bu konuyla ilgili 2011’de yaptığı 16 dakikalık TEDx konuşmasını İngilizce altyazılı olarak seyretmek mümkün.

 

Araştırma

EN YUKARI