BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Son trend: Kalabalık doğum odaları

Haber

ABD’deki son trend doğum odasına eş, anne, baba ve hatta arkadaşların girebildiği kalabalık doğumlar.

Channel Mum adlı video-blog sitesinin 2 bin kişiyle yaptığı ankette doğumların bir noktasında odada ortalama 8 kişinin bulunduğu ortaya çıktı. Peki bu gerçekten yükselen bir trend mi?

Alyson Lippman, Milwaukee’de çalışan deneyimli bir ebe, doğum odalarının parti odalarına dönüşmesine çok sık tanık olduğunu söylüyor. “Yalnızca doğum yapan kadının annesi değil, bazen kayınvalidesi, kızkardeşi ve hatta en yakın arkadaşı da yanında olabiliyor.” Lippman’a göre kalabalık doğumun avantajı, ailenin verdiği fiziksel ve duygusal destek. “Bu, tıpkı bir doulanız olması gibi.”

Kalabalık doğumun dezavantajları ise, doğumun yoğun bir deneyim oluşu ve nasıl bir seyir alacağının bilinmeyişi. “Sevdiklerinizin etrafınızda olması, doğumda size kendinizi güvende hissettirebilir ancak doğum korunmanızı gerektiren bir deneyim değil” diye ekliyor Lippman.

Channel Mum sitesinin kurucusu Siobhan Freegard ise, yeni neslin yaşadığı tüm özel olayları internet üzerinde yayınlamak gibi artış gösteren bir takıntısı olduğunu söylüyor.

Freegard kendisiyle röportaj yapan Telegraph gazetesi muhabirine şöyle soruyor: “Genç nesil her şeyi paylaşmaya alışık, doğumu neden paylaşmasın? Birçok kadın doğurmanın hayatlarının en büyük başarısı olduğunu hissediyor, bu yüzden kendilerini yakın hissettiği herkesle bu deneyimi paylaşmak istiyor.”

Tags:

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI