BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Son düzenlemeye göre ‘analık izni’

Haber

Hükümet, devlet memurlarına yönelik yeni reform paketi önerilerini meclise sundu. Kadın memurlar hâlâ doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta izin kullanabiliyor. Kadın memurların izinlerin hâlâ ücretsiz ancak paket yeni düzenlemeler içeriyor.

Erken doğum yapan annelerin izni uzatılıyor
Önceki düzenlemeye göre, kullanılmayan doğum izni, erken doğum yapan annelerin iznine ekleniyordu. Yeni düzenlemeye göreyse, “Doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise, doğumdan analık izninin başladığı tarihe kadarki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilir.”

Evlat edinen anneler, doğum yapmış sayılıyor
Evlat edinilen çocuğun 3 yaşından küçük olması kaydıyla, memurlara ve memurla evli memur olmayan eşe, çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren 8 hafta süre ile izin veriliyor.

Anneye yarım gün mesai hakkı veriliyor
Yeni bir düzenlemeyle doğum yapan anneye yarım gün mesai hakkı getiriliyor. Annelere ilk doğumda 2 ay, 2. doğumda 4 ay ve sonraki doğumlarda ise 6 ay boyunca yarım mesai yapma hakkı veriliyor. Günlük çalışma süresi 8 saat üzerinden hesaplanarak, doğum izninin hemen sonrası için geçerli olmak üzere annelere 4 saat mesai yapma hakkı veriliyor.

Kanun yürürlüğe girdikten sonra geçerli
Doğum izni sonrasında tam maaş verilen 2, 4 ve 6 aylık sürelerdeki yarım mesai, kanun yürürlüğe girdikten sonraki doğumlar için geçerli olacak.

Doğum yapan annelere ödenek ayrılıyor
Tasarının 7. maddesiyle, doğum yardım ödeneğini düzenleyen 207. madde kaldırılıp yerine tüm vatandaşlara aşağıdaki hak getiriliyor:

Türk vatandaşlarına, doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum yardımı yapılır. Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılıyor. Doğum yardımı, Bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenebiliyor.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI