BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Prematüre bebeklere müzik terapisi

Haber

Vancouver’daki PeaceHealth Sağlık Merkezi, prematüre doğan bebekler üzerinde müzik terapisi uygulamasına başladı.

Müzisyen Susan Palmieri, haftanın 3 günü 1 Aralık’ta doğan Miles’ı ziyaret ediyor ve küçük bebeğe ailesinin seçtiği şarkıyı hem gitarıyla çalıyor, hem söylüyor. Miles’ın sakin olduğu anlarda gitar çalan müzisyen, zaman geçtikçe müziğin bebeği sakinleştirdiğini, ona huzur vermeye başladığını söylüyor.

“Müziğin sesi bebekte koşullanmaya yol açtı. Ama bu anne için de iyi oldu çünkü koşullanması anneye durum üzerinde bir tür kontrolü olduğunu hissettiriyor.” Palmieri, Miles’ın beslenme ritmini de müziğe göre ayarlayabildiğini fark ettiğini söyledi. “Bu bizim için büyük bir hedef çünkü kilo alabildikleri zaman evlerine gidebiliyorlar” dedi.

Ziyaretleri sırasında bir gözü monitörde olan Palmieri, bebeğin aşırı uyarılmadığından emin olmak için kalp atışlarını, oksijen seviyesini ve solunum ritmini izliyor. O odadaki işi bittiğinde koridorun sonundaki odada kendisini bekleyen başka bir bebeğin yanına gidiyor. Silas adlı bebek 25. haftada doğduğu için onun yanında yalnızca 10 dakika kalıyor.

Sessiz odalar beyin gelişimini yavaşlatıyor
“Araştırmalar, müzik terapisinin prematüre doğan bebeklerde sinirsel ve dil gelişime yardımcı olduğunu kanıtlıyor” diyor Palmieri. “Terapi, büyümeyi teşvik eden bir uyarılma sağlıyor. Sessiz odalarında yalnız başlarına yatan bebeklerin dil ve motor becerilerinin gelişimi yavaşlıyor çünkü yeterince uyarılmıyorlar. Rahimde annenin kalp atışlarını, sesini ve dış sesleri duyabilen bebekler, erken doğduklarında mutlak sessizlik içindeki odalara yerleştiriliyor, bu da beyin gelişimini olumsuz etkiliyor.” Palmieri, müziğinin bu boşluğu dolduracağını umuyor. Bölümün yöneticisi ve yenidoğan uzmanı Dr. John Evered, “biz, müzik terapisi gibi elimizdeki modern imkanları denemek istiyoruz” diyor.

Hastane, prematüre bebeklerin acıyla baş etmelerine yardımcı olmak için de müzik terapisine başvuruyor. Prematüre bebekler retina gelişimlerindeki anomaliler nedeniyle göz sorunları yaşıyorlar. Evered, erkenden müdahale edilmezse, körlüğe bile yol açabildiklerini, bu yüzden bebeğe acı verebilecek birtakım testleri yapmanın kendileri için zorunlu olduğunu kaydediyor.

Testler müzik eşliğinde yapıldığında bebekler sakin kalabiliyor
Prematüre bebeklere yapılan testler sırasında da müzik terapisini kullandıklarını belirten Palmieri, “Bebeğin kalp atışı dakikada 185’in üzerine çıkmadı, oksijen seviyesi asla düşmedi. Yalnızca 2 kez ağladı” diye ekliyor.”

“Daha önceki testlerde kalp atışları hızlanmış; testlerin bebek üzerindeki etkisi saatler boyunca sürmüştü” diyor. “Bu daha önce duyulmamış bir şey.”

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI