BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Plasenta tartışması

Haber

ABD’li magazin yıldızı Kim Kardashian’ın ikinci kez plasentasını yemesi, birkaç yıl önce başlayan tartışmaları yeniden alevlendirdi. Uygulama, Kardashian’dan 2 yıl önce Mad Men dizisi oyuncusu January Jones’un plasentasını yediğini açıklamasıyla yaygınlaşmaya başlamıştı.

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu kısa bir süre önce plasentayı “yeni gıdalar” kategorisine yerleştirdi. Son yıllarda bazı anneler, kordona bağlı bir organ olan plasentanın ziyan edilmemesi gerektiğine, oksijen ve vitamin bakımından zengin olduğuna inanıyor. Plasenta çiğ olarak, pişirilerek ya da kurutularak yenebiliyor. Plasentasını doğumdan birkaç saat sonra kokteyl olarak içen anneler de var.

Bilimsel bir dayanağı yok
İddialara göre plasenta yemek, doğum sonrası acısı azaltıyor, doğum sonrası depresyon riskini ortadan kaldırıyor, anneye enerji veriyor, anne sütünü çoğaltıyor, cilde esneklik kazandırıyor, vücuttaki demiri tazeliyor ve hatta anne-bebek arasındaki bağı güçlendiriyordu ancak uzmanlar bu yönde bilimsel bir kanıt olmadığını söylüyor.

“Senin muhteşem plasentan”
Kardashian ise 2013’te dünyaya gelen kızından sonra yediği plasentanın kendisine çok iyi geldiğini, ilk bebeklerinden sonra depresyon yaşayan ama ikinci bebeklerinden sonra plasentasını yiyerek depresyonu atlatan birçok kadın arkadaşı olduğunu söyledi. 35 yaşındaki yıldız, plasentasını kurutup hap haline getirterek bir kavanoza doldurttu ve fotoğrafını paylaştı.

Kavanozun üzerinde “Kim: Senin muhteşem plasentan” yazıyordu.

“Annenin tercihine bırakılmalı”
Kraliyet Ebe Okulu yöneticisi Louise Silverton, ebelerin annelere plasenta yemeleri yönünde bir tavsiyede bulunamayacağını söylemekle birlikte, dileyen annenin plasentasını yeme özgürlüğüne sahip olması gerektiğini savundu.

Silverton, “Tüm gıdalar gibi plasenta da bozulabilir, bu nedenle nasıl saklandıklarına dikkat edilmeli. Ayrıca anneler, böyle bir talepleri varsa gerekli düzenlemenin yapılması için ebeleriyle doğum öncesinde konuşmalılar” dedi.

Plasenta yeme trendi, son 5 yıl içinde ABD’de hızla yükselmeye başladı. ABD’li anneler plasentayı, doğum sonrasında yaşadıkları annelik hüznüne (baby blues) çare olarak deniyor. İnekten, keçiye, attan fareye ve köpeğe, memeli hayvanların birçoğunun plasenta yiyen türler olduğunu ve plasenta yemenin doğal karşılanması gerektiğini söyleyen annelere karşın, uzmanlar ağırlıklı olarak etkinin yalnızca psikolojik olduğu görüşünü savunuyor.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI