BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

“Plasenta atık değildir”

Fotoğraf/Haber

Avustralyalı bir anne, eski bir Maori geleneğini yaşatmak için doğum yaptıktan hemen sonra bebeğinin plasentasıyla birlikte çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı.

Emma Jean Nolan, ebeliği bırakıp fotoğrafçılık mesleğinde karar kılmış 30 yaşında Brisbaneli bir anne. 2 Ocak’ta çekip Facebook’a yüklediği fotoğrafı 8 binden fazla defa beğenildi ve binlerce kez paylaşıldı.

Genç kadının paylaştığı fotoğrafta, kendi bebeğinin plasentası vardı, göbek bağıyla ise “aşk” kelimesi yazılmıştı. Emma plasentanın, Batı kültüründe saygı duyulan bir şey olmadığının altını çizerek Maori kültüründeki yerine vurgu yapmak istediğini söyledi.

maori-anne

Eski bir Maori geleneği
Whenu, Maori kültüründe hem toprağı hem de plasentayı karşılayan bir sözcük. Maori inanışına göre, tüm yaşam denizin altındaki Paptuanuku’nun rahminden çıkar; suyun üzerinde yükselen toprak, onun plasentasıdır. Geleneğe göre, plasenta (whenua) ve göbek bağı (pito) doğumdan sonra aile büyükleri için özel olan bir yere gömülür. Bu törenin, doğan bebekle toprak arasındaki fiziki ve ruhani bağı kurduğuna inanılır.

Maoriler kendilerinin yalnızca topraktan geldiğine değil, bizzat kendilerinin de toprak olduğuna inanır. Yaşayan nesiller toprağın ve kendilerinden önce yaşamış atalarının koruyucusudur. Geleneğe bağlı gebe kadınlar, plasentalarını gömecekleri kil kabı da kendileri hazırlar.

Bundan 10 yıl öncesine kadar Yeni Zelanda’daki doğumların çoğu evde gerçekleştirilirken son yıllarda doğumun hastanelere taşınmasıyla beraber, annelere plasentayı eve götürmek isteyip istemedikleri sorulmaya başlandı. Maoriler için plasenta bugün tıbbi bir atıktan çok, bebeği ve anneyi toprağa bağlayan kutsal bir araç.

Fotoğraf

Fotoğrafçı annenin gözünden

Chicago doğumlu Ivette Ivens, anneleri bebekleriyle objektifin karşısına geçirerek emzirmenin toplum içinde normalleşmesine

28 doğum fotoğrafı

Kanadalı doğum fotoğrafçısı Ashley Marston, fotoğraflarından oluşan bir seçkiyi Huffington Post okurlarıyla

Aynı anda emziriyor

ABD’li fotoğrafçı Mae Burke, bir iş gününün tamamını, anneler ve çocuklarının hayatlarındaki güzel
EN YUKARI