BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

New York’un ilk Zika virüslü bebeği doğdu

Haber

Brezilya’da ortaya çıkan ve bugüne kadar 4 binden fazla bebeği etkileyen Zira virüsü, bir yıla yakın bir zaman içinde New York’a ulaştı. The Guardian gazetesinde yayınlanan habere göre, New York şehri sağlık görevlileri, annenin enfeksiyonu Zika virüsünün etkilediği bir bölgeye yaptığı seyahat sırasında kaptığını açıkladı. Yetkililer anne ya da bebek hakkında henüz bilgi paylaşmadı.New York şehri, bugüne dek Zika virüsünden, tümü seyahat sırasında enfeksiyon kapmış 346 hasta gördü. Bunlardan yalnızca dördünün cinsel yolla bulaştığı tahmin ediliyor.

Sağlık görevlileri gebe kadınlarda rastlanılan Zika virüsünün, bebeğin küçük başla doğmasına ve bunun ileride ciddi sorunlara yol açabileceğini söyledi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre, ABD’de 12 bebek bu şekilde dünyaya geldi. Buna ek olarak 400 gebe kadında Zika virüsü tespit edildi.

Sivrisinekler yoluyla bulaştığı bilinen Zika ile doğan bebeklerin kafa çapları normalde 32 cm. küçük. Enfeksiyon, ABD’yi ziyaret eden turistler nedeniyle Avrupa’dakiler dahil 66 ülkede tespit edildi. ABD’de ise bugüne kadar 46 eyalette 1404 kişide görüldü. Oysa 2014’te Zika’dan etkilenenler 150 kişiyle sınırlıydı. Virüsü taşıyan her 5 kişiden 1’i etkileniyor.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’de henüz bir Zika tehdidi olmadığını; herhangi bir tedbirlerinin bulunmadığını söylemişti.

Zika virüsünün aktif olduğu bulaşıcı ülkeler:
zikabölgeleri-bd

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI