BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Laktivizme giriş

Haber

Emzirmenin her yerde bir hak olarak tanınması gerektiğini savunan kadınların, İngilizce’de Lactation (emzirme) ve Activism (eylemcilik) kelimelerinden türettiği bir terim. Laktivistler, emzirmenin bebek ve anne sağlığı için faydalarını savunuyorlar. Protesto amacıyla katıldıkları eylemlerde dayanışmayı vurgulamak için Uluslararası Emzirme Sembolü‘nü taşıyorlar.

laktivizm

Toplu olarak topluma açık alan ve mekanlarda emzirmek, hoşlandıkları eylem türlerinden biri. Bilgi ve kaynaklarını paylaşarak emzirme şansına sahip olduğu halde şişeye rağbet eden anneleri emzirmeye teşvik ediyorlar.

Doğal bulmadıkları için pek çoğu şişe kullanmıyor. Laktivistlere göre şişe, bebeklerle memeler arasına giren bir müdahale. Bebeği şişe ile beslemeye, birçok endüstriyel ürün satın almayı gerektirdiği için karşı çıkıyor; gereksiz bir masraf kapısı olarak bakıyorlar.

Laktivistler, bir bebeğin biberonla herhangi biri tarafından doyurulabileceğine, buna karşın emzirmenin bebekle kurulacak daha mahrem ve kişisel bir bağa zemin hazırladığına inanıyor.

Memeden beslenme, bebeğin bağışıklık sistemini etkileyen pekçok hormonal değişikliğin de tetikleyicisi olabildiği için dünyanın önde gelen bütün büyük sağlık kuruluşları, Şişeden vs. Memeden tartışmasında oyunu ikinciden yana kullanıyor.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI