BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Laktivizm, anti-laktivizmi doğurdu

Haber

Emzirmek, yenidoğanların gelişimi için en iyi yöntem mi? Şüphe yok. Fakat 2000’li yılların başından bu yana emzirmeyi teşvik eden laktivizm (İngilizce’de Lactation/emzirme ve Activism/eylemcilik sözcüklerinden türetilmiş bir terim) hareketinin de karşı cephesi oluşmaya başladı.

Geçen sene Toronto Üniversitesi profesörü Courtney Jung’un ses getiren kitabıyla zirve yaptı tartışmalar. Jung, emzirmenin bir besleme türü olmaktan öteye geçip bir tür ahlak zabıtalığı aracına dönüşerek sosyal ve politik açıdan sorgulanmaya muhtaç hâle geldiğini söyledi.
Jung kitabında emzirmeyi değil, muhafazakarlar, politikacılar, feministler, hipiler, yupiler ve doktorların elinde kötü bir politikaya dönüşen laktivizmi hedef tahtasına koyduğunu, katıldığı çeşitli televizyon programlarında anlattı. Laktivist ve anti-laktivistler arasında kopan kıyasıya kavgalar, ABD medyasına “anne savaşları” olarak yansıdı. Tartışma hâlâ devam ediyor.

Anti-laktivistler, derin görüş ayrılığının ortaya “sanctimommy” dedikleri bir annelik tarzını ortaya çıkarmasını sorun ediyordu. Şehir kültüründe doğan yeni sözcüklerin sözlüğü Urban Dictionary’nin tarifine bakalım:

Sanctimommy, ebeveynlik seçimleri konusunda üstünlük taslayan, kendini beğenmiş  annedir. Tepeden bakar ve/ya da kendisiyle ayın seçimleri yapmayan anneleri yargılar. Sofu ve anne sözcüklerinin birlikteliğinden türetilmiştir.”

Bir diğeri: “Çocuklarının hayatlarını, yedikleri yemekten, katıldıkları etkinliklere kadar mikro düzeyde yönetmeye soyunan aşırı adanmış anneye denir. Bu tür anneler, daha özgürlükçü ebeveynlik yaklaşımlarına burun kıvırır.”

Kendini “şüpheci doğum uzmanı” olarak tanımlayan Dr. Amy Tuteur da laktivizmi acımasızca eleştirenlerden. Tuteur, herhangi bir doktor değil, aynı zamanda Harvard Tıp Okulu’nda klinik eğitmen. Laktivizm hareketinin gündeme düştüğü ilk yıllardan bu yana laktivistlerin yanı sıra, doğal doğumu bir tür ideoloji hâline getirenlere ateş püsküren kararlı seslerden biri.

Dr. Tuteur görüşlerini kaleme aldığı skepticalob.com‘da şöyle yazıyor:

“Dünya Emzirme Haftası geliyor. Kendinizi emzirmenin faydalarıyla dolu makale saldırıları ve emzirmeye methiyeler düzen tweet’ler kadar -ironik bir biçimde emzirmeyi normalleştirmek için- hepsi gecelikleri içinde ya da doğada çırılçıplak emziren model görüntülerine hazırlayın. Kendinizi emzirmenin, bir bebeği beslemenin yalnızca iki mükemmel yolundan biri olduğu halde -diğeri mamalar- kamu sağlığı açısından kritik bir konu olduğuna ikna etmeye çırpınan ikiyüzlü çabaya hazırlayın.”

Dünya Emzirme Haftası vesilesiyle laktivistlere şöyle meydan okuyor Tuteur: “Acaba laktivistler emzirmenin bilim tarafından ispat edilmiş TEK avantajının, bebeklerin ilk yıllarında % 8 oranında daha az hastalıkla karşılaşması olduğu gerçeğine bağlı kalabilirler mi?”

Öte yandan UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü gibi saygın sağlık örgütleri, emzirmenin bebeklerin ilk yıllarında karşılaştıkları ölüm riskini yarı yarıya azaltacak kadar hayati olduğunu her yıl tekrarlıyor.

[poll id=”3″]

 

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI