BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Kanada’da geliştirilen ilk zika aşısı denenmeye hazır

Haber

Kanada Laval Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi, geliştirdikleri ilk aşıyı üzerinde insanlar üzerinde test etmeye başladı. 16 ay sürecek testler, 10-15 kişilik gönüllü bir grupla Pennysylvania Üniversitesi’nde değerlendirilecek. Araştırmanın başındaki Gary Kobinger, geliştirdikleri aşının hayvanlar üzerinde etkili olduğunu söyledi.

Virüsün tropikal iklimlerde hızla yayılması, şimdiden birçok atleti Brezilya’da gerçekleşecek 2016 Olimpiyatları’na katılmaktan vazgeçirdi.

The Guardian gazetesinde verilen habere göre, testler beklenen sonuçları verirse, 2017’de daha büyük bir grupla birlikte araştırmanın ikinci fazına geçilecek.

Geçen hafta Reuters haber ajansı tarafından yapılan başka bir haberde, sivrisinekler yoluyla yayılan virüsün 3 yıl içinde dünya nüfusun çoğunluğunu etkileyecek hale geleceği ve Zika’ya toplum düzeyinde bağışıklık kazanılacağı belirtildi.

Haber bağışıklığın, enfeksiyonun yayılmasını en az 10 yıl durduracağını tahmin eden bilim insanlarının, virüsün yayılmasını yavaşlatmanın, tamamen durması için gereken toplumsal bağışıklığı geciktireceğinden endişe ettiğini aktardı.

mikrosefali

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI