BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Kadınlar, anne olunca daha stratejik düşünüyor

Araştırma/Haber

Taze anneler, “bebek kafası” denilen psikoloji iyi bilir. Gebelikte artan hormonal faaliyet ve doğumla doruğa çıkan sarhoşluk, bebeği evrenin merkezine taşırken, kadınlar hatırı sayılır bir süre boyunca beyinlerinin gerilemeye başladığı varsayımıyla karşılaşır. Ancak yakınlarda yayımlanan bir araştırma, bu iddiayı çökertiyor. Araştırmadan çıkan sonuca göre bebek doğurmak, kadınların iş yerindeki performansını artırıyor. Doğum sonrasında kadın beyni, stratejik düşünmeye öncesine oranla daha yatkın.

Yıllardır doğum yapan kadınların % 80’inin bellek sorunları yaşadığını iddia eden araştırmalar yayımlanır ancak Brigham Young Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kadın beyninin doğumdan sonra gerilemeye başladığı iddiasını çökertti.

Anneler stres altında daha yaratıcı
New Scientist
dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, bebek doğurmak kadınları duygusal olarak daha dayanıklı yaptığı gibi, stresle baş etme konusunda da daha başarılı yapıyor. Özellikle bebek doğurmanın, iş yerinde çekingen olarak nitelendirilen kadınları, daha baskın kişiliklere dönüştürdüğü iddia ediliyor. Makalede kadın beyninin gebelik süresince bir dizi sıradışı değişim geçirdiğine dikkat çekilerek kadın beyninin anne olduktan sonra çok daha üretken bir yapı kazandığı ekleniyor.

Stratejik planlama becerisinde artış
Makalede doğumu takip eden ilk 4 ayda kadın beyninde mantık, muhakeme ve empatiyle ilgili bölgelerin genişlediği, tüm doğum deneyiminin daha stratejik kararlar alma yeteneğine sahip başarılı kadın yöneticilere dönüşmeye yol açtığı kaydediliyor. Araştırmaya göre doğum, kadınların stratejik planlama ve çoklu görev yürütme kapasitelerini artırıyor.

Öncekine oranla 40 kat fazla östrojen
Araştırmayı yürüten psikoloji profesörü Michael Larson, kadınların doğumdan sonra yaşadıkları bellek şikayetlerinde kendilerine haksızlık etmelerinin ana rolü oynadığını, gebelik yaşamayan kadınlara oranla bu konuda daha fazla hassaslaştıklarını kaydetti. Larson, “Anne olan kadınların beyinlerinin tam kapasite çalışmaya devam ettiğine inanmaları gerekiyor” diye konuştu. Doktorlar gebelerin, vücutlarında öncekine oranla 40 kat daha fazla östrojen hormonu taşıdığına dikkat çekerek belleklerine olan inançlarını bu yüzden kaybetmiş olabileceklerini vurguladı.

Daha önce de Yale Üniversitesi’nde yapılmış bir araştırma kadın beynindeki gri hücrelerin doğum itibariyle arttığına, bebeklerine en düşkün annelerin en fazla beyin hücresi artan anneler olduğuna dikkat çekmişti.

[Daily Mail gazetesinden çevrilmiştir.]

Araştırma

EN YUKARI