BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Genetiği değiştirilmiş embriyo devri

Haber

İngiltere, bilim insanlarına embriyoların genetiğini değiştirme iznini birkaç ay içinde verebilir. Tasarım harikası bebeklerin sipariş edildiği bir gelecek çok uzak olmayabilir.

İngiltere’de bugünlerde, bilim insanlarına tüp bebek bekleyen hastaların bağışladığı embriyoların genlerini değiştirme izni verilip verilmeyeceği tartışılıyor. Bilim insanları araştırmaların bir embriyonun ilk haftasına dair çok şeyi açıklığa kavuşturacağını, düşükleri önleyecek bilgiler sağlayacağını ileri sürüyor. Kimilerine göreyse verilecek izin, tasarım harikası bebeklerin yolunu açacak.

Tasarım bebekleri devri mi başlıyor?
Birkaç ay içinde İngiliz laboratuarlarında genetiği değiştirilmiş embriyolar üretilebilir. Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nde çalışan araştırmacılar onay alırlarsa, İngiltere insan DNA’sı üzerinde değişiklik yapma hakkını vermiş ikinci ülke olacak. Ancak gelişmeler İngiltere’nin tasarım bebekleri devrine adım attığına dair endişeleri gündeme getirdi.

Eğer farklı amaçlarla kullanılırsa DNA değiştirme yöntemi tasarım harikası çocukların siparişini başlatabilir. Çünkü bilim insanları embriyoların saç ve göz rengine kadar her şeyi belirleyebilecek.

“Kısırlık tedavisine ışık tutacak”
Araştırmacılardan Kathy Niakan, İnsan Doğurganlık ve Embryoloji Otoritesi’nden genlerin ilk haftada bir embriyoyu nasıl etkilediğini araştırmak üzere izin istedi. Şu anda 2 yumurtadan yalnız 1’i, sperm ve yumurtanın döllenmesinden sonra hayatta kalabiliyor ve 8 denemeden yalnız 1’i en az 3 ay süren bir gebeliğe yol açabiliyor. İnsan hayatının ilk haftası hakkında daha fazla bilgi edinmenin, kadınların düşük yapma riskini azaltacak bilgiler de sağlamasının yanı sıra, tüp bebekteki başarı oranını artıracağı umuluyor.

Araştırmayı yöneten Dr. Niakan şöyle konuştu: “Bu konunun bu kadar önemli olmasının nedeni tekrarlayan düşükler aşırı derecede yaygın ve nedeninin çok iyi anlaşılamamış olması. Temel amaçlarımızdan biri insan gelişiminin en erken aşamalarını daha iyi anlamak. Bu araştırmanın kısırlık tedavilerini geliştireceğine inanıyoruz.”

CRISPR yöntemi kullanılacak
Dr. Niakan, bilim insanlarının belirli genler üzerinde oynayabildiği bir yöntem olan CRISPR‘i kullanabilmek için bir günlük embriyoları inceleyebilmek istiyor. Genler üzerinde birer birer oynayarak hangilerinin hayati olduğunu bulmayı umuyor. Eğer İnsan Doğurganlık ve Embriyoloji Otoritesi ve bir diğer etik komite onaylarsa, Mart ayında 120 embriyonun 4 geni üzerinde çalışmaya başlayabilecekler. Başarılı olurlarsa proje süresi uzatılabilecek. Embriyolar tüp bebek tedavisi gören kadınlar tarafından bağışlanacak.

İngiltere yasaları şimdilik embriyoların kadın rahmine yerleştirilmesini yasaklıyor. Dr. Niakan embriyolar yalnızca 1 haftalık olana kadar üzerlerinde çalışabilecek, sonrasında embriyoları yok edecek. Araştırma sayesinde en iyi embriyoları belirleyebilecekleri gibi, ilaç ve vitamin takviyesiyle anahtar genlerin gelişimini hızlandırabilecekler. Dahası ve araştırmanın en tartışmalı yanı ise, CRISPR teknolojisi sayesinde kusurlu genlerin üzerinde değişiklik yapabilecek olmaları.

“Kısırlar evlat edinmeli” diyenler de var
Araştırmaya karşı çıkanlar ise insan hayatının kutsallığı ile oynamanın yanlış olduğunu, kısırlık tedavisi gören çiftlerin evlat edinmesi gerektiği görüşünü savunuyor. İnsan Genetiği Alarmı kampanyasını yürüten Dr. David King, bu araştırmanın bilim insanlarının tasarım harikası bebekler yaratma amacıyla hazırladıkları yol haritasının ilk adımı olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Amaç insan ırkının ıslahı mı?
İskoçya İnsan Yaşamı Etik Konseyi’nden Dr. Calum MacKellar ise, araştırmanın “insan ırkının ıslahının açılımı” olduğunu söyleyerek İngiltere’nin genler üzerinde oynamayı bırakması, tüm insanlığı etkileyecek böyle bir uygulamada karar verirken diğer uluslararası aktörlere danışması gerektiğini ekliyor.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI