BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Erken yatan bebekler daha çok uyuyor

Araştırma/Haber

ABD’deki Penn State Tıp Koleji, ilk kez anne olan 250 kadın ve bebekleriyle yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Araştırmaya göre, erken saatte uyuma alışkanlığı olan bebekler hem daha fazla uyuyor, hem de ileri yıllarda obeziteye yakalanma riskleri yarı yarıya düşük.

Araştırma, bebeği erken uyumaya alıştırmanın, hem anneyle ilişkisi, hem de ileri yaşlardaki sağlığı açısından faydalı olduğunu ileri sürüyor.

“Bebek açsa, en son yapacağı şey ağlamak”
Araştırmayı yürütenlerden Jennifer Savage, “Huzursuz bir bebeği sakinleştirmenin en kolay ve hızlı yolu onu emzirmek olabilir ama şayet bebek aç değilse, beslemeyi önermiyoruz. Bir bebek açsa ağlamak yapabilecekleri en son şeylerden biri aslında,” dedi.

“Araştırmamızda akşam 20:00’de yatağa yatırılan 9 aylık bebekler, yatağa daha geç saatte yatırılan diğerler bebeklerden ortalama 1,5 saat daha uzun uyudu.” Bu bebeklerin 1 yaşlarına geldiğinde dikkat çekici biçimde aşırı kilo sorunu yaşamadıkları kaydedildi.

“Geç yatan bebek, az uyur”
Araştırmayı yürüten Ian Paul şunları ekledi: “Pek çok ebeveyn gece daha uzun ve deliksiz uyuyacaklarını düşünerek bebeklerini olabildiğince geç saatlerde yatırıyor. Bize göre bu yanlış. Geç yatan bebekler daha az uyuyor. Saat kaçta yatırırsanız yatırın, geceleri uyanacaklar. Doğru bir uyku rutini obeziteyle başlayan sağlık sorunları açısından bizim için önemli.”

[Daily Mail gazetesinden çevrilmiştir.]

Araştırma

EN YUKARI