BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Emzirme, tarih boyunca bu kadar ihmal edilmedi

Araştırma/Haber

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 verilerine göre, dünyadaki bebeklerin sadece % 37’si ilk 6 ayları boyunca emziriliyor. Yani her 3 çocuktan yalnızca 1’i. Kısa bir süre önce uluslararası bir araştırma da ülkelerin emzirme karnesini açıkladı. Durum korkutucu. Lancet dergisinde yayınlanan makale, emzirme konusundaki en başarısız ülkenin İngiltere olduğunu gösterdi.

Çocuk sağlığının, bağışıklık sisteminin, büyüme hızının ve gelişmesinin temeli, emzirme döneminde atılıyor. Emzirme, bebeği solunum yolu enfeksiyonlarından, ishalden ve hayatını tehdit edebilecek diğer potansiyel hastalıklardan korumanın en etkili yolu olarak kabul ediliyor çünkü emzirilmeyen bebekler % 11,6 gibi yüksek bir oranla hayatını kaybediyor. Bu oran, her yıl 800 bin bebeğin hayatına denk geliyor.

En başarılı ülke Senegal
Araştırma, her 200 kadından yalnızca 1’inin 1 yıldan sonra emzirmeye devam ettiğini ortaya koydu. Verilere göre, Almanya’da kadınların emzirme oranı % 23, Brezilya’da % 56, Senegal’de ise % 99.

Gelişmiş ülkelerde oran daha düşük
Uzmanlar emzirmenin yalnızca üçüncü dünya ülkelerindeki bebekler için önemli olduğuna dair yanlış bir görüşün yaygın olduğunu söyledi. İngiltere’deki annelerin % 81’i emzirmeyi deniyor ancak yalnız % 34’ü 6 ay dayanabiliyor. 1 yıl boyunca emziren annelerin oranıysa % 0,5. ABD’deyse durum biraz daha olumlu. Kadınların % 79’u emzirmeye başlıyor, % 49’u 6 ay sonra emzirmeye devam ediyor. 1 yıl emziren annelerin oranı % 27.

Dünya tarihindeki en düşük rakamlar
Uzmanlar bu oranların dünya tarihindeki en düşük rakamlar olduğunu söylüyor. Emzirme oranı, gelişmekte olan ülkelerde çok daha yüksek. İngiltere en düşük notu alsa da diğer Avrupa ülkelerinde durum daha parlak değil.

Emzirmenin bebeğe faydaları dışında, annenin göğüs ve rahim kanserine yakalanma riskini düşürdüğüne dikkat çeken uzmanlar, gelişmiş ülkelerde ani bebek ölümü vakalarını da 3’te 1 oranında düşürdüğünü ekliyor. Gelişmemiş ülkelerde ise ishal vakalarının yarısı ile solunum yolu enfeksiyonlarının 3’te 1’inin emzirerek engellenebileceğini vurgulanıyor.

Sınıfta kalan ülkeler
Araştırmaya göre 12 ay sonra emziren ülkelerden karnesi en kötü olanlar, İngiltere % 0,5, Suudi Arabistan % 2, Danimarka % 3, Yunanistan % 6, Kanada ve Fransa % 9.

En yüksek not alanlar
12 ay sonra emziren ülkelerden karnesi en yüksek olanlar ise, Senegal % 99,4, Gambiya % 98,7, Malavi % 98,3, Yeni Gine % 97,8, Etiyopya % 97,3.

800 bin çocuğun hayatını kurtarabilir
Araşırmada en çok altı çizilen sonuç ise emzirmenin her yıl dünya çapında 800 bin çocuğun hayatını kurtaracak kadar önemli olduğu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmanın sonuna düştüğü not ise, bebek mamaları için emzirmekten vazgeçen annelere dair bir eleştiri:

“Üretici ve dağıtıcıları tarafından sürekli pazarlanan saldırgan bebek maması kampanyaları, emzirmenin önündeki en büyük global bariyer olmaya devam ediyor. Emzirilemeyen bebekler için özel olarak üretilen bebek mamalarının promosyonu ve pazarlanması, normal bebek besinleri olarak algılanmalarına yol açtı.”

Yeterli teşvik yok
BabyCentre sitesinden Sarah Redshaw ise şunları ekledi: “Genel olarak anneler bebekleri için en faydalı şeyin emzirmek olduğunu biliyor ama ilk haftalarda sorunla karşılaştıkları zaman -ki çoğu karşılaşıyor-  teşvik görmüyorlar. Sonuç olarak da önemli çoğunluğu emzirmekten vazgeçiyor.”

Oranlar neden bu kadar düşük?
Araştırmaya göre emzirme oranının düşük olmasının başlıca nedenleri şöyle gösteriliyor:
. Formula sütlerinin anne sütünün alternatifi olarak  pazarlanması,
. Kadınların ücretsiz doğum izni yapması,
. Sağlık sistemlerinde bebekdostu hastanelerin fazla olmayışı,
. Annelere doğum sonrası eğitim veren yerel merkezlerin olmayışı.

Dünya Sağlık Örgütü 2 yıl emzirme öneriyor
Anne sütü, bebeklerin ikinci yılları boyunca da önemli olmaya devam ediyor. Anneler ve bebekleri emzirme süresini diledikleri kadar uzatabilirler. 2 yıl, Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği emzirme süresidir.

Araştırma

EN YUKARI