BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Emziren annelerden polise teşekkür!

Haber

Arjantin’de çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bir grup, geçen hafta bebeğini emziren bir annenin polis tarafından Buenos Aires meydanından uzaklaştırılmasını protesto etmek için bir araya geldi. Yüzlerce kadın bebeğini aynı parkta emzirdi; konuyu gündeme taşıdıkları için polise teşekkür etti.

''NE EMZİRMESİ? BURASI BİR ALIŞVERİŞ MERKEZİ! KADINLARIN GÖĞÜSLERİNİ ULUORTA AÇMASINA İZİN VEREMEYİZ.''
”NE EMZİRMESİ? BURASI BİR ALIŞVERİŞ MERKEZİ! KADINLARIN GÖĞÜSLERİNİ ULUORTA AÇMASINA İZİN VEREMEYİZ.”

Ellerinde, “Baskı yapmayın, emzirme tartışmaya açık değil,” “Benim göğüslerim, benim hakkım, fikrini kendine sakla” yazan dövizler taşıyan 500’e yakın kadın, 9 aylık oğlunu emzirdiği için polis tarafından uyarılan Constanza Santos’a destek olmak için, olayın yaşandığı  San Isidro belediyesinin parkında toplandı. Olayda ikaz edilen Constanza Santos, polise karşı koyma suçunu işlemekle tehdit edilmişti.

Constanza Santos’a destek vermek için Escobar’dan San Isidro’ya gelen Marisol ve Mayra kardeşler, afişlerde ve billboard’larda ya da televizyonda görünen göğüslerin sorun olmayıp, emzirme sırasında görünen göğüslerin sorun olarak kabul edilmesini “gülünç” bulduklarını söyledi.

Sessiz bir oturma eylemiyle emzirmeyi tercih eden kadınlar, konunun kendilerini rahatsız ettiğini ve annelerin haklarının çiğnenmesine izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Grubun içinde yer alan, Nobel Barış Ödülü sahibi insan hakları aktivisti Adolfo Perez Esquivel şöyle konuştu: “Bu harika bir eylem çünkü tam da soruna ışık tutuyor. Polisin, halkın yanında olması gerek, onların karşısında değil.”

Protesto eylemleri kadınların emzirme haklarıyla da sınırlı kalmadı, doğum yapmış annelerin işe döndükten sonraki çalışma koşullarını da kapsayacak şekilde genişletildi. Empoderamiento Feminino (Kadın İş gücü) adlı gruptan Monica Barrera, “Emziren kadınları desteklemek çok önemli çünkü çocukları yetiştirme konusunda kriz yaşıyoruz. Sağlık bakanlığı emzirmeyi teşvik ediyor ama çalışan kadınların yalnızca 6 ay emzirme şansı var,” diye konuştu.

Unicef’in Arjantin ofisi de tartışmaya sosyal medya üzerinden katıldı; devletin, sağlık bakanlığının, örgütlerin ve ailelerin emzirmeyi teşvik etmek için harekete geçmesi gerektiğini savundu.

Mar del Plata, Tucuman ve Neuquen gibi başka kentlerde de gerçekleşen eylemlere binlerce kişinin katıldığı belirtildi. Kadınlar son olarak polislere, bu konuyu gündeme taşımalarına yardımcı oldukları için teşekkür etti.

Emziren anneyi örtünmesi gerektiği konusunda uyaran iki polisin uzaklaştırma aldığı; San İsidro polis departmanının emzirme konusunda bir eğitimden geçeceği ifade edildi.

[Buenos Aires Herald gazetesinden çevrilmiştir.]

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI