BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Ebeveynlik/doğum izni politikaları

Haber

Ebeveynlik izni ülkelere göre değişiyor. Kimi ülkelerde yalnız anneler “doğum izni” kullanabiliyorken kimilerinde ebeveyn izni, anne ve babalar arasında paylaşılabiliyor. Kimilerinde anne-babalar izin süresince maaşlarının tamamını alabiliyorken, kimi ülkelerde ücretsiz izin bile yok.

Son yıllarda Avrupalı seçmenler, ebeveyn izni konusunda hükümetlerinden cömert teklifler talep ediyor. Kadının doğumdan sonra iş yerine geri dönmesine, babaların da bebek bakımına ortak olmasına olanak sağlayan ebeveyn izni, dünyanın çoğu ülkesinde henüz yasal zemin bulamamış bir konu.

Örneğin Çin ve Hindistan gibi büyük nüfuslu ülkelerde babalar için ücretli ya da ücretsiz doğum izni söz konusu değil.

İngilizler geçen seneye kadar 12 ay ücretli ebeveynlik izni alamıyorlardı. İngiltere’de yapılan yeni yasaya göre, taze anneler ilk 2 hafta izinli. İlk 2 haftadan sonra eşiyle beraber 25 hafta izin alabiliyorlar. Doğumdan sonraki 39 hafta boyunca kesintili olarak da olsa maaşları ödeniyor.

Ancak doğum izni politikaları, “baba kotası” uygulamasının bulunduğu İsveç, Norveç ya da İzlanda’daki kadar avantajlı değil. Çünkü İskandinavlar ücretli ebeveyn iznini 1974’ten beri kullanıyor.

Türkiye’de ise durum şöyle: 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre doğum izni doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta. Bu izin sadece annelere ait, babalarla paylaşılamıyor. Ücretsiz izin ise hâlâ 6 ay.

Pek çok alanda olduğu gibi doğum izni konusunda en cömert kültürlerin başında İskandinav ülkeleri geliyor. Norveç’te gerçekleşen her doğumdan önce anneler 3 hafta, doğumdan sonra ise anne ve babalar 2 hafta izinli. Sonrasında ya 46 hafta boyunca maaşlarının tamamını alarak ya da 56 hafta boyunca maaşlarının % 80’iyle yetinerek izin kullanabiliyorlar. Böylece Norveçli bebekler, ilk yıllarını hem anneleri hem de babalarıyla birlikte geçirebiliyor.

Babaların bu sürece daha çok dahil olmasını teşvik etmek için 10 haftalık bir kotaları var. Baba kotası ilk kez 1993’te yürürlüğe girdi.

İsveç’te ise ailelerin 480 gün izin alma hakları var. Bu sürenin 390 günü boyunca maaşlarının % 80’ini alabiliyorlar.

ABD’de anne babalar en fazla 12 hafta izin alabiliyorlar, o da ücretsiz.

Afrika’da doğum izni yok, babalar sadece Kenya’da 2 hafta, Afrika’nın Fransızca konuşulan bölgelerinde 10 gün izinliler. Güney Afrika’daki babalar içinse bu süre 3 günle sınırlı.

Asya ve Pasifik ülkeleri
Tayland, Pakistan, Malezya ve pek çok ülkede ebeveyn izni yok. Avustralya’da ise anne ve babalar ücretsiz olarak 52 haftayı bölüşebiliyorlar. Japonya her ebeveyne 1 yıllık ücretsiz izin veriyor. Güney Kore’de her ebeveyn, 1 yıl kadar kısmi ücretli izin alabiliyor.

Avrupa’da anneler 14-22 hafta boyunca izin alabiliyor. Babalar Yunanistan’da 2 gün, İtalya’da 3 gün ücretli izne ayrılabiliyor. Fransa’da anne-babalar ücretsiz olmak üzere 2 yıla kadar doğum izni paylaşabiliyorlar. Bazı ülkeler daha cömert. Örneğin Almanya’da aileler maaşlarının % 65’ini kazanarak 14 aya kadar izin alabiliyor. Lüksemburg’da ise her ebeveynin 6 aylık izinleri var ve ayda 1800 avro kadar maaş alabiliyorlar. Çek Cumhuriyeti’nde ayda 400-600 avro maaşla toplam 4 yıllık doğum izni paylaşılabiliyor.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI