BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Doğum merkezlerinin yükselişi

Haber

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 313 doğum merkezinden 113’ünün 2010’dan sonra açıldığını biliyor musunuz? Bu % 60’a yakın bir artış anlamına geliyor. CNN’de yayınlanan bir habere göre doğum merkezlerinin sayıları henüz düşük ama çıkışları oldukça hızlı. ABD’de geçen yıl 4 milyona yakın doğum yapıldı. Bu doğumların % 98’i hastanede gerçekleşti. Ancak habere göre ebeler tarafından yönetilen doğum merkezleri görülmemiş bir hızla hayata dönmeye başladı.

2012’de ABD’de doğuran gebelerin yaklaşık %1,5’i, 53 bini hastane dışını tercih etti. Bunların % 30’u doğum merkezlerinde gerçekleşti.

2007’den bu yana doğum merkezlerini tercih eden gebelerin sayısı 16 bine yükseldi. Hem de aynı dönemde yaşanan gebelik vakalarında % 10’luk bir düşüş olduğu halde.

Bu artıştaki en büyük rolü, şüphesiz Obama hükümeti tarafından çıkarılan “Uygun Fiyatlı Bakım Yasası”nın oynadığı düşünülüyor. 2010 yılında çıkarılan bu yasa, devletin hem doğum merkezlerine hem de çalıştırdıkları ebelere belirli bir ücret vermesini zorunlu kıldı.

Doğum merkezlerini, hastanelere kıyasla daha cazip kılan nedenler ise şöyle sıralandı:

· Doğum merkezleri gebeleri hastanelerdeki gibi günlerce değil yalnızca saatlerce yatırıyor. Ayrıca doktor ve anestezi devredışı bırakıldığından normal bir doğumun masrafı, gebeye hastanede çıkarılanın yarısına eşit. Örneğin 2010’da tıbbi bir müdahale olmaksızın özel bir hastanede gerçekleşen doğumun ortalama masrafı 10 bin dolar iken, doğum merkezinde çıkarılan fatura bunun 5’te biri kadardı.

· Doğum merkezleri, gebelerin ılık bir küvette zaman geçirebileceği, genişçe bir odada volta atabileceği hatta dilediği müziği dinleyebileceği huzur dolu ortamlar. Hastanelerin soğuk ve kişiliksiz havasına karşılık gebeleri gevşetmesi için özellikle sıcak dekore ediliyorlar.

· Gebelere gösterilen ilgi de, doğum sonrasında bebeklere gösterilen ilgi de hâliyle daha fazla.

· Ayrıca düşük riskli doğumların sezaryene başvurulmadan tamamlanma olasılıkları da daha yüksek. Gebeye, ağrı kesici kullanmak isteyeceği durumlarda, hastaneye transfer edilme imkanı da sağlanıyor.

Özel hastaneler, katkıda bulundukları devasa doğum endüstrisinden paylarını kapmaya çalışarak ‘Oda & Kahvaltı’ hizmeti sunan otelleri andırmaya başlamışken doğum merkezlerine olan ihtiyaç inkar edilemeyecek gibi.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI