BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

“Değdi mi çocuk yaptığınıza?”

Haber

HT Hayat yazarı, çocuk yapmayan kadınları hoyratça sorguya çeken hemcinslerine, “Peki siz çocuk yaptığınız için pişman mısınız?” diye sorma zamanı geldiğini söylüyor: “çünkü hayatta anne olmaktan başka olunabilecek şeyler de var.” Yazı, annelik üzerine yapılan “eksik/tam kadın” tartışmalarını yeniden fitilledi. 

Perihan Özcan, 42 yaşında bekar bir kadın. Kendi sözleriyle bugüne kadar hiç anne olmak istemedi. Çevresindeki anneler tarafından kader mahkumu olarak algılanmaktan ve sorguya çekilmekten şikayet ediyor:

Ben mesela bugüne kadar anne olmuş bir kadına hiç “Pişman mısın?” diye sormadım. Saçı başı dağılmış, gözünden uyku akan, ödev yapan, cildi gibi bedeni de kendini koyvermiş, kocasıyla sevişecek vakit bulamayan, bulsa da sevişemeyen, çünkü artık arzulanmayan hiçbir kadına “Değdi mi yaptığına?” demedim. “Keşke yapmasaydım dediğin hiç oluyor mu?” diye ısrar etmedim.

Doğum gibi bir olayla beraber hiç bilmediğin duyguları keşfettin, peki. Ya bunları keşfederken unuttuğun duygular? Onları unutmana değdi mi? Onları hiç özlemiyor musun?”

“Gece masal okumak, çocuk doğum günlerine gitmek, okul taksiti denkleştirmek, arzularını hayallerini unutmak zorunda olmadığı için “iyi ki doğurmamışım” diyen çok kadın yaşıyor dünyada” diyerek önemli bir hatırlatmada bulunan yazarın yazısı burada.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI