BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Britanya’da bebek ölümleri mercek altında

Haber

Britanya basını bugünlerde ardı ardına üniversitelerin bebek ölümleriyle ilgili raporlarını yayınlıyor. Devlet sağlık kurumlarının haftanın 7 günü verdiği hizmetin kalitesi tartışılıyor.

İngiltere’de bebek ölümü oranı % 0,7
Geçen hafta Londra’da yayınlanan bir araştırmanın sonucu, hafta sonu yaşanan ölüm oranının % 0,7 olduğunu ortaya koymuştu. Araştırmada 1,3 milyon bebek doğumu incelenmişti. Bu rakamın hafta içi yaşanan ölümlerden % 7 yüksek olduğu açıklanmıştı.

İskoçya’da son 13 yılda 335 bebek ölümü yaşandı
Bu hafta ise İskoçya’da yürütülen bir araştırma, son 10 yıllık dönemde hastanede gerçekleşen bebek ölümlerinin çoğunlukla hafta içi günlere denk geldiğini ortaya koydu.

Pediyatri uzmanı Dr. Steve Turner’ın paylaştığı verilere göre 2000-2013 yılları arasında İskoçya’da hafta içi 251 bebek ölümü yaşanırken, hafta sonu 84 bebek kaybedildi.

Ebeveynler pazartesi gününü bekliyor
Geçtiğimiz hafta Edinburgh’da düzenlenen Çocuk Sağlığı Konferansı’nda açıklanan son rapora göre İskoçya’daki devlet sağlık hizmetleri hafta sonu daha kaliteli hizmet veriyor. Veriler, 16 yaşından küçük 574 bin 403 çocuk hastanın başvuruları incelenerek elde edildi. Araştırma, ebeveynlerin hastaneye en çok pazartesi günleri başvurduğunu ve çocuk hastaların, toplam başvuranların % 16’sını oluşturduğunu ortaya koydu. Hastanelerdeki en sessiz günün cumartesi olduğu; çocuk hastaların cumartesi günlerinde % 12’yi oluşturduğu kaydedildi.

Araştırmayı yürüten Dr. Turner şöyle konuştu: “Hastane hizmetleriyle ilgili çok büyük bir baskı var ama elimizde pediyatri başvurularıyla ilgili çok fazla bilgi yoktu. Bu araştırma sayesinde pediyatrik hizmetlerin nasıl geliştirilebileceğini masaya yatırabileceğiz.”

“Neyse ki rakamlar çok küçük. Araştırmamızın, sağlık sistemimiz içindeki çocukların aldığı hizmet kalitesini ve çocukların hastanelere başvurmadan önceki ve sonraki durumlarını inceleyen daha kapsamlı araştırmalara yol göstereceğini umuyoruz.”

Geçen hafta Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, son 1 ay içinde hafta sonu, hastanelere hafta içi başvuranlara göre 11 bin fazla ölüm vakası gerçekleştiğini iddia etmiş; İngiliz Medical Journal isimli derginin editörü ise Hunt’ı verileri çarpıtmakla suçlamıştı.

[Independent gazetesinden çevrilmiştir.]

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI