Bir babadan alternatif yatak tasarımı

Haber

Floridalı bir baba, Ani Bebek Ölümü Sendromu’nu ortadan kaldıracağını iddia ettiği buluşu için 100 bin dolar topladı ve kolları sıvadı.

Adı, Crescent Womb. Tercümesi, Hilal Rahim. Açıklaması, esnek bir yatak. Çıkış noktası, bebek gelişimi için en uygun ortam olan anne karnı. Yatak, ABD’li bir baba tarafından bebeğin ilk aylarında kendisine tanıdık gelen bir ortamda uyuyarak, dış dünyaya daha kolay adapte olacağı düşüncesiyle tasarlandı.

hilalyatak-bd

Buluşun sahibi James Spencer, bebeğin annesinin yanındaki pozisyonda uyumasını sağlayacak bir formül ararken, hamak biçiminde bir yatak tasarlamaya karar verdi. Spencer buluşunun Ani Bebek Ölümü Sendromu riskini en aza indirdiğini iddia ediyor.

Websitesinde yer alan iddialardan aktaralım: “Sağlıklı bir omurga, C harfi şeklinde bir kavis alır; oysa geleneksel yataklar dümdüzdür.

Bebeğinizi sırtüstü yatırmak, sırtlarının bu kavisi almasını engeller, halbuki bedenin doğal şekli budur.”

Tanıtım yazısı, Amerikan Pediyatri Akademisi’nden bir alıntıya da yer veriyor: Bebeklerin uzun süre düz bir zeminde yatmaları, bazı hareket bozukluklarına neden olabilir, kas gelişimlerini olumsuz etkileyebilir.

Spencer buluşunun bebeklerin uykularında aniden sıçramalarını en aza indirdiğini, nefes almalarını ve sindirimlerini kolaylaştırdığını ve motor becerilerini geliştirdiğini ekliyor. Ürünün bebek sağlığı konusunda uzman kişilerce değerlendirilmesi bekleniyor.