BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Bebekler, annelerinin karınlarında şarkı mı söylüyor?

Haber/Video

Sosyal medya, 16 haftalık bebeklerin anne karnında müziğe tepki vererek ağızlarını ve dillerini oynattığını gösteren bir video haberle çalkalandı.

İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre, bebekler anne karnında müzik dinleyebiliyor. Barselona kentinde bulunan Marqués Enstitüsü‘nden bilim insanları tarafından yapılan araştırma, fetüsün müziği ayırt edebildiğini, dahası bebeklerin müziğe dilleri ve ağızlarıyla karşılık verdiğini ortaya koydu.

Bu yeni bilgilerin ışığında bebeğin duyma yetisinin 16. hafta tamamlandığı kabul ediliyor. Oysa bundan önceki bilimsel araştırmalar bebeklerin 18. haftalık olana kadar duyamadığını, kulak gelişimlerinin 26. haftada tamamlandığını ileri sürüyordu.

Araştırmayı yürüten Dr. Marisa López-Teijón, araştırmadaki bebeklere Johann Sebastian Bach’ın bir eserini dinlettiklerini ve bebeklerin % 87’sinin baş ve bacak hareketleriyle müziğe tepki verdiğini kaydetti. Ultrasonda izlenen bebeklerin % 45’inde gelişigüzel baş ve bacak hareketlerine rastlanılırken, % 30’unda ağzı ve dil hareketleri gözlemlendi, % 10’undaysa yalnız dil hareketleri görüldü.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI