BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Bebek mamalarına şeker ekleme teklifi reddedildi

Haber

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu’nun bebek maması formüllerine şeker eklenmesi teklifini oylamayla reddetti. Teklifin kabul edilmeme sebeplerinden en belirgini, mamalarda kullanılmasına izin verilmesi önerilen miktarın Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığının 3 katından fazla olması oldu.

Mamalardaki şeker obeziteye yol açıyor
Parlamento’dan yükselen itirazın arkasındaki Yeşiller Partisi, İngiliz üyelerinden Keith Taylor şöyle konuştu: “Avrupa Parlamentosu bugün bebeklerin ve çocukların sağlığına öncelik vermek üzere oy kullandı. Aşırı şeker tüketiminden kaynaklanan sağlık riskleri artık herkes tarafından biliniyor. Gıdalara bu kadar yüksek oranda şeker eklemek -özellikle de bu kadar erken yaşta- çocuklardaki obezite oranının artışına katkıda bulunacak ve onların damak zevki seçimlerini etkileyecektir.”

Taylor, bebek ve küçük yaştaki çocuklara yönelik gıdalarda şeker seviyelerinin minimumda tutulması gerektiğini söyledi. Oylamada, 393 üye ret oyu verirken 305 üye kabul oyu verdi, 12 üye oylamaya katılmadı. Taylor, komisyon üyelerinin daha iyi bir teklifle gelmesi gerektiğini eklerken, sonucu “Gol!” nidasıyla değerlendirdi ve “Komisyon’a benimle birlikte ret oyu veren Parlamento üyeleri ‘Mamalardan eksta şekeri uzak tutalım, bebekler zaten yeterince şeker!’ demiş oldular” diye açıkladı.

“Ek mama 6. aya kadar verilmemeli”
Bebek Sütü Hareketi’nin Direktörü Patti Rundall ise 2006 yılından beri komisyonu bu konuda harekete geçmeye çağırdıklarını ekleyerek, “Obezite bu kadar yaygınlaşmışken, kimsenin durumun ciddiyetini anlamaması inanılır gibi değil” dedi.

Bir diğer itiraz da, 4. aylık bebeklere yönelik mamaların etiketleri konusunda yapıldı. Rundall, 1994’te imzalanan Dünya Sağlık Toplantısı Kararları’nı hatırlatarak, bebeklere ek gıdanın ancak 6. aydan itibaren verilebileceğini vurguladı.

“En hızlı büyüyen gıda endüstrisi, mama endüstrisi”
Bebek maması endüstrisinin canını dişine takıp en “sağlıklı mama” yarışına girdiğini söyleyen Rundall, “4-6 aylık bebekler, bu dönemde gıda satacak şirketlerden çok daha önemlidir. Bebek maması endüstrisi, en hızlı büyüyen gıda endüstrisi- yılda % 7,8 büyüme var” diyerek tüketicileri uyardı.

“Şirketlerin amacı, bebekleri şekere alıştırarak, işlenmiş gıdaları norm haline getirmek. Eğer 6. aya kadar beklerseniz bebekler de ailelerinin yedikleri işlenmemiş gıdaları yemeye başlayabilecek ve böylece sağlıklı olacaklar. O yüzden bu, çocukların sağlığı için çok güzel bir gün ve tüm dünyada etkileyecek bir karar.”

Bebek mamalarındaki şekerin üst limiti: Önerilenin 3 katı!
Dünya Sağlık Örgütü, yetişkin ve çocukların günlük serbest şeker tüketimlerini toplam enerji ihtiyaçlarının % 10’u ile sınırlandırmalarını şiddetle önermiş; hatta % 5’lik oranın daha sağlık olacağını eklemişti. Bebek maması formüllerinde bulunacak şeker miktarının günlük enerji ihtiyacının % 30’una karşılık gelmesinin tehlikelerine dikkat çekmişti.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI