BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Bebek Kutusu’ndan sonra sıra Bereketli Beşik’te

Haber/Video

Finlandiya’nın meşhur “bebek kutu”ları Harvard Üniversitesi mezunu Karime Ladhani adlı bir girişimciye ilham verdi.

Genç kadın, “Bereketli Beşik” adını verdiği karton kutuları, bebek ölümlerinin sık yaşandığı Güney Asya ülkelerinde yaygınlaştırma amacı güden bir organizasyon kurdu. Projesi 5 yıl içinde 58 bin bebeğin hayatını kurtarmayı amaçlıyor.

Ladhani kutuların, “bir paket malzeme”den fazlası olduğunu, aileleri ebeveynliğe hazırlayan bir maneviyatla tasarlandığını söyledi.

Bebek kutusu neydi?
Son zamanlarda basında sık sık çıkan haberler sayesinde haberdar olduğumuz bebek kutuları Finlandiya’da devlet tarafından annelere hediye ediliyor. Finlandiya’nın sosyal güvenlik sistemine ilk 4 ay içerisinde hamileliğini kayıt ettirmiş her anne bu devlet desteğini alabiliyor.

Kutuda kar tulumundan, banyo malzemelerine bir bebeğin ilk aylarda ihtiyaç duyabileceği her türden eşya var. Yalnızca biberon, 2006’dan sonra anneleri emzirmeye teşvik etmek için kutudan çıkarıldı.

Bebek kutusunun başarısı
Fin annelerin % 95’ini, 140 avroluk para yardımı yerine bu kutuyu seçmeye yönelten faktörse, kutunun sağlıklı bir bebek yatağı olarak kullanılabilmesi. Fin aileler, bebek kutularını yataklarının yanına yerleştiriyor ve bebeklerini ilk 4 ay boyunca bu kutuda uyutuyor. Finlandiya, bu uygulamadan sonra bebek ölümlerinin en az yaşandığı ülke oldu.

1938 yılında başlatılan bu uygulanmanın amacı, dar gelirli ailelerin ayda 1 kez ebeye görünmelerini ve bebek ölümlerinin önüne geçmeyi sağlamaktı. O sırada yoksul ülkelerden biri olan Finlandiya’da bebek ölümü oranı yüksekti. Her 1000 bebekten 65’i ölüyordu. Uygulama başarılı oldu. 10 yıl içinde oran yarıya düştü. Şu anda ise % 3’ün altında.

Dünyanın her yerinden talep görüyor
Finlerin bu buluşu, başta ABD olmak üzere dünyanın her yerine yayılmaya başladı. Kutuları yurtdışına ihraç eden Heikki Tiittanen, geçen Ekim ayından bu yana taleplerin arttığını söyledi. Ayrıca kutuların hiç atılmadığını ve 4. aydan itibaren oyun kutusu olarak kullanıldığını ekledi.

Finlandiya’da kutu 1977’den bu yana cezaevlerinde yatan anne adaylarına da gönderiliyor. Böylece tüm Fin çocukların hayata eşit koşullarda başlamaları sağlanıyor.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI