BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Bebek ağlama kılavuzu

Haber

Tayvanlı araştırmacılar, bir bebeğin ağladığında çıkardığı sesleri birbirinden ayırt ettiğini iddia eden bir uygulama geliştirdi.

4 farklı ses tonunu ayırt edebildiği ileri sürülen Bebek Ağlama Tercümanı, Tayvan Üniversitesi Hastanesi’nde geliştirildi. 2 yıl boyunca, yenidoğan 100 bebekten duydukları 200 bine yakın ağlama sesini kaydeden uzmanlar, bunları çevrimiçi bir veri bankasına yükledi. Araştırmayı yürüten Chang Chuan-yu ve Dr. Chen Si-da, seslerin frekans analizini yaparak bu uygulamayı geliştirdi.

Uygulama, bebeğinizin ağlama sesini akıllı telefonunuza dinlettikten sonra 15 saniye içinde bir tahminde bulunuyor. Bu akıllı uygulama sayesinde bebeğinizin acıktığı için mi, canı yandığı için mi, altını ıslattığı için mi yoksa uykusu geldiği için mi ağladığını anlayabiliyorsunuz. Cloud sürücüsündeki veritabanında sürekli güncellenen uygulamaya, bebeğinizin ağlama sesini kaydederek kendi veritabanınızı da oluşturabilmeniz mümkün. Böylece bir sonraki sefer kendiniz de fikir yürütebiliyor, karşılaştırma yapabiliyorsunuz.

Uygulamayı geliştirenler, 2 haftalık bebekler üzerinde denenen testlerde aldıkları sonuçların % 92 oranında isabetli olduğunu bildiriyor. Bebekler büyüdükçe uygulamanın da isabet oranı düşüyor. 1 ya da 2 aylık bebeklerdeki isabet oranı % 85’ken, 4 aylık bebeklerde % 77 doğruluk payı saptanıyor.

Yaratıcıları, uygulamayı 6 aydan sonra kullanmanın anlamsız olduğunu söylüyor. Uygulamanın özellikle ilk defa ebeveyn olan anne-babalara hitap ettiğini ekliyorlar. Kullanıcıya maliyeti ise 2, 99 dolar.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI