BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Babaların depresyonu plasentayı etkiliyor

Haber

İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre bebek bekleyen babalar, diğer erkeklere oranla depresyon yaşama riskiyle daha fazla karşı karşıya. Bilim dünyası bunun bebeğin prematüre doğma sebeplerinden biri olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Babaların psikolojisinin ve katkıda bulundukları atmosferin anne-bebek ikilisi ve doğumun seyri üzerindeki etkisi pek konuşulmaz. Önceden annenin depresyonunun bebeklerin sağlığını etkilediği söylenirdi, ancak son araştırmalara göre, prematüre doğan bebekler söz konusu olduğunda babaların da ruhsal durumu belirleyici olabilir.

350 bin doğum incelendi
Ulusal Doğumbilimi ve Jinekoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, İsveçli doktorlardan oluşan bir grup bilim insanı 2007 ve 2012 yılları arasında gerçekleşmiş 350 bin doğumu inceledi.

Araştırma özellikle 22 ve 31. hafta aralığında doğan prematüre bebekleri mercek altına aldı. Prematüre doğan bebeklerin anne ya da babalarından birinin, rahme düşmelerinden 12 ay önce depresyon tedavisi gördükleri ortaya çıktı.

Araştırmaya göre antidepresan tedavisi gören kadınların prematüre bebek doğurma riski % 30-40’tı. Uzmanlar ayrıca depresyon teşhisi konan erkeklerle, prematüre bebekler arasında bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

“Babanın stresi anneyi etkiler”
Stockholm’deki Sağlık Araştırmaları Merkezi’nden Prof. Anders Hjern, depresyondaki babanın, anne adayı üzerinde kayda değer bir stres faktörü olduğunu, bunun da erken doğan bebeklere yol açabileceğini söyledi.

“Depresyon sperm kalitesini düşürür”
Hjern, “Babaların yaşadığı depresyonun, sperm kalitesini düşürdüğünü, bebeğin DNA’sı üzerinde etkiler bıraktığını, hatta plasentanın işlevini bile değiştirdiğini biliyoruz” diye konuştu.

Kraliyet Koleji’nin sözcüsü Dr. Patrick O’Brien ise, araştırmanın ilginç olduğunu ancak bulguların, arka plandaki mekanizmayı yeterince aydınlatmadığını söyledi. “Aile kurmayı planlayan, gebe kalan ve birtakım ruhsal sıkıntılar yaşayan herkesi destek ve yardım almaya teşvik ediyoruz” diye ekledi. Sağlık yetkilileri, depresyonda olan -haftalar ve aylarca üzgün hisseden- herkesin en kısa sürede tedavi görmesi gerektiğini vurguluyor.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI