Avrupa’da doğan ilk Zika virüslü bebek

Haber

Avrupa’da ilk kez bir bebek, Zika virüsüne bağlı olduğu düşünülen mikrosefali adlı genetik bozuklukla doğdu. İspanya’nın Barcelona kentinde 40. haftada sezaryen doğumla dünyaya gelen bebeğin başı olması gerektiğinden daha küçük. Doktorlar, annenin enfeksiyonu Güney Amerika gezisi sırasında kaptığını söylüyor. Bebeğin geçen Mayıs ayında enfeksiyondan haberdar edilen ebeveynleri, gebeliği sonlandırmamaya karar vermişti. 

İspanya Sağlık Bakanlığı, ülkede 190 Zika virüsü vakası olduğunu, bunların yalnızca birinin cinsel ilişki yoluyla bulaştığını, geri kalanının virüsü Güney Amerika seyahatleri sırasında kaptığını açıkladı. Bakanlığa bağlı sağlık sekreteri Joan Guiz, enfeksiyonu kapmış her annenin genetik bozukluğa sahip bir bebek doğurmadığını; yakınlarda bu semptomları göstermeyen 5 bebeğin daha enfeksiyonlu annelerden dünyaya geldiğini belirtti.

zika
Bilim insanları Güney Amerika’da doğum yapabilecek yaşlardaki 1.65 milyon kadın için Zika virüsü taşıma riski bulunduğunu açıkladı. Salgında en ağır bedeli ödeyen ülkelerden biri, diğer ülkelere kıyasla üç kat daha fazla vakayla karşılaşan Brezilya. Brezilya’da genetik hastalıkla dünyaya gelen bebek sayısı bir yıl içinde 1500’e ulaştı.

Orta ve Güney Amerika’da kaç kişinin sivrisinekler yoluyla bulaşan bu virüsten etkilenebileceğini hesaplayan araştırmacıların çalışmaları Nature Microbioloji dergisi tarafından basıldı. Araştırma, salgının, sona ermeden önce 90 milyon enfeksiyona yol açabileceğini iddia ediyor.

Southampton Üniversitesi’nden Profesör Andrew Tatem, “henüz kaç gebenin etkilendiğini tespit etmek güç çünkü virüsü taşıyanların çoğunluğu semptomları göstermiyor” diye konuştu.

[Mirror, CNN ve the NYTimes sitelerinden derlendi.]