BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Aşı ve otizm tartışması sürüyor

Haber

Ünlü aktör Robert De Niro, bebeklere 12-15. aylarında yapılan karma aşı ve otizm ilişkisini konu alan Vaxxed:From Cover-Up to Catastrophe (Aşılama: Tedaviden Felakete) filmini, kurucularından olduğu Tribeca Film Festivali programından geri çekti.

New York’un en prestijli film festivalinde gösterime girmesi beklenen Vaxxed, aktör Robert De Niro’yu hedef tahtasına oturttu. Kendisi de bir otizmli çocuk babası olan De Niro, itibarını kaybetmiş bir doktorun hikayesini ele alan Vaxxed‘in gösterimini, doktorların, araştırmacıların hatta otizm derneklerinin yoğun itirazlarına rağmen önce destekledi, sonra festival programından çıkardı.

De Niro filmi neden göstermiyor?
De Niro, içine düştüğü çelişkiyi şöyle açıkladı: “Bu filmi göstermekteki amacım, ben ve ailem için son derece kişisel olan bu konu etrafında bir tartışma yaratmaktı. Fakat festival ekibi ve bilim çevreleriyle defalarca gözden geçirdikten sonra filmin umduğum tartışmaya katkıda bulunmayacağı sonucuna vardım. Festival bir sansasyon peşinde ya da sansasyondan kaçınıyor değil fakat filmin, bizi onu festival programında göstermekten alıkoyan bazı yönleri var. Bu yüzden programdan kaldırdık.”

Film ne anlatıyor?
Tartışmalı film, 1998’de kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı ile otizm arasında bir ilişki olduğunu iddia eden araştırmayı kaleme alan Andrew Wakefield tarafından yönetildi. Araştırma, yayınladığı Lancet dergisi tarafından sahte veriler içerdiği öne sürülerek -Wakefield’in hekimlik lisansını kaybettiği 2010’da- geri çekilmiş, 2011’de de İngiliz Tıp Dergisi tarafından yalanlanmıştı.

Wakefield, filmin tanıtımında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin iddialarını destekleyen kanıtları sakladığını iddia ediyor ve “Çocuklarımız güvende mi?” sorusunu yöneltiyor. İlaç sektörü üyeleri, doktorlar, politikacılar ve ebeveynlerle bir dizi duygusal röportajın yer aldığı belgesel filmin amacı, “günümüzde hızla tırmanan otizm tanılarının arka planını anlamak” olarak belirtiliyor.

Bilim dünyası, bu iddiaların tartışmaya tekrar açılmasını zararlı bulduğunu açıklarken, film, kamuoyunu çoktan aşı yanlısı ve karşıtları olarak ikiye ayırmış durumda. Aşı karşıtları, filmin gösteriminden hoşnut çıkacak seyircinin, bu aşıları yaptırmaktan vazgeçebileceği ve bu kararının ölümle sonuçlanabileceğini ileri sürüyor.

De Niro ve eşi Grace Hightower kendi çocuklarının otizmli olduğunu, otizmin nedenlerinin açıkça tartışılması ve irdelenmesi gerektiğini vurgularken, aşı karşıtı olmadıklarını, festivalin bir yargı değil, bir tartışma platformu olmasını umduklarını açıkladı.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI