BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Antidepresan otizm riskini 2 katına çıkarıyor

Haber

Gebelikte kullanılan antidepresan hapların, çocuklarda otizm riskini 2 katına çıkardığı açıklandı. 150 bin gebe üzerinde yapılan araştırma, antidepresanlar ve otizm arasındaki ilişkiyi ilk kez bu netlikte gösterdi.

Kanada’daki Montreal Üniversitesi’nde yapılan araştırma, 1998-2009 yılları arasında doğan 145 bin 456 çocuğu inceledi. Bulgulara göre, gebeliğin 4 ve 9. ayları arasında Prozac, Zoloft gibi ağır antidepresanların kullanması, bebeklere, otizm tanısı konma ihtimalini % 87 artırıyor.

Araştırmaya katılmayan diğer uzmanlar ise gebeliği sırasında depresyon yaşayan her 10 Kanadalı kadından 1’inin endişelenmesi için erken olduğunu belirterek otizmin şimdilik genetik ve sosyal faktörlerle açıklanabileceğini kaydetti.

“Araştırma sorunlu”
Cardiff Üniversitesi profesörü Ian Jones, şiddetli depresyon yaşayan annelerin tedavi görmemelerinin de ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Oxford Üniversitesi’nden bir diğer profesör, araştırmayı, annelerin genetik geçmişinin incelenmemiş olması bakımından eksik bulduğunu söyledi.

“Rakamlar küçük”
Araştırma sonuçlarına göre, iki ve üçüncü 3 aylık sürede otizm tanısı konulan bebek sayısı 32’ydi. Bu da anne karnında antidepresana maruz kalan tüm bebeklerin % 1,2’sini oluşturuyordu.

Uzmanlar ilk 3 aylık dönemde ya da önceki yılda antidepresan kullanan annelerle otizm arasında herhangi bir bağlantı bulamadı.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI