BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Anne sütünün kilosu 450 TL

Haber

ABD’nin Pittsburgh eyaletinde yeni açılan bir hastane, pastorize ve işlemden geçirilmiş ilk anne sütlerini 25 prematüre bebeğe verdi. Süt bankası 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak hizmet vermeye başladı.

Three Rivers Anne Sütü Bankası‘nın kurucu başkanı Denise O’Connor, dondurucu içindeki sütleri üst kattaki yenidoğan yoğun bakımı ünitesine taşırken “Bu, uzun süredir beklediğimiz bir andı” diye konuştu. Three Rivers Anne Sütü Bankası, Pennsylvania eyaletindeki hastanelere hizmet veren ilk süt bankası.

Hazır mama yerine anne sütü hayat kurtarıyor
Anne sütü takviyesi, yenidoğan yoğun bakımı ünitesinde tehlikeli mide enfeksiyonlarını önleyen en etkili yöntem olarak kabul ediliyor. Amerikan Pediyatri Akademisi’ne göre, yenidoğan bebeklere hazır mama yerine verilen anne sütü, her 8 çocuktan birinin hayatını kurtaracak kadar önemli.

Kliniğin yöneticisi olan Melissa Riley, “Anne sütü kelimenin tam anlamıyla bir ilaç. Buradan sağlıklı ve hızlı bir şekilde ayrılmaları için bir zıplama tahtası.”

Bir yıl önce Boston eyaletinde yaşayan annelerin bağışladığı taze sütleri kullanmaya başlayan hastane, bu yıl Pittsburgh’taki annelerin sütünü, sütü kesilen annelerin prematüre doğan bebeklerine verebilecek.

Kilosu 150 dolar
Prematüre doğan bebekler, her beslenmede yarım çay kaşığı kadar süt emebiliyor; bu nedenle bağışlanan sütlerin yüzlerce bebeğin ihtiyacını karşılayabileceği umuluyor. Her 30 gr. süt için 4,25 dolar ödeyen hastane düşük kilolu doğan ya da sindirim sorunu yaşayan bebeklere süt sağlıyor.

20 gönüllü anne yetiyor
Three Rivers Hastanesi’nin şu anda 20 gönüllü annesi var. Gönüllü anneler kendileriyle yapılan bir anketten sonra kan testi yaptırıyorlar. 2-3 hafta süren bir süreçten sonra bağışçı olarak kabul ediliyorlar. Anne sütü bankası bugüne kadar 300 kg. süt biriktirdi.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI