BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Anne olma yaşı rekor seviyede yükseldi

Haber

ABD’de doğum yapan kadınların yaş ortalaması rekor seviyede yükselerek 26,3 oldu. Asya ve Avrupa ülkelerinde ise ortalama yaş, 30’a dayandı.

Son araştırmalara göre 2000-2014 yılları arasında 20 yaşında doğum yapan kadınların sayısı % 42 oranında düştü.

2000’de doğum yapan kadınların yaş ortalaması 24,9 iken, 14 yıl içinde ortalama 3 yaş yükseldi. Gençlerin gebelikle ilgili bilinçlenmesi, kadınlar için artan iş ve eğitim olanakları, bu yükselişin nedenleri arasında gösteriliyor. Yaş ortalaması yine de Asya ve Avrupa ülkelerine göre oldukça genç.

Son 5 yıla ait veriler şaşırtıcı
Araştırmayı yapan T. J. Mathews, son 5 yıla ait verilerin çok şaşırtıcı olduğunu söyledi. Her ırk, etnik grup ve coğrafi bölgeden toplanan veriler anne olma yaşının ertelendiğini gösterdi.

‘Reality şov’ denilen televizyon programlarının kamuoyunun dikkatini anneliğin zorluklarına çektiğini belirten Mathews, “Belki de bu konuda akıllanıyoruz. ABD, ergen yaşta doğum yapan kadın oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri. Son yıllarda Avrupa ortalamasının 30’a yaklaştığını görüyoruz” diye konuştu.

743 kadın 50 yaşında anne oldu
Forbes dergisinde yayınlanan bir başka makaleye göre ise, 50 yaşından sonra anne olan kadın sayısında artış var. Görünen o ki kadınlar, biyolojik saatlerinin daha uzun tıklamasına izin veriyor.

ABD Ulusal İstatistik Kurumu’nun sağladığı verilere göre, 2013-2014 yıllarında 40-44 yaşları arasında doğum yapan kadınların sayısında % 2 oranında artış yaşandı. 2014 yılında doğum yapan 743 kadının yaşı 50’yi aşmıştı. Bu rakam 2013 yılında 677’ydi.

Rakamlar her 1000 kadından 10’unun 40-44 yaş grubunda doğum yaptığını gösteriyor. Raporda, bu eğilimin bir kaç 10 yıl önce ortaya çıkan bir trendin neticesi olduğu ifade ediyor.

Kariyer hırsları baskın
Değişimin ilk nedeni kadınların üzerindeki kariyer baskıları. 2015 yılında yapılan bir başka anket, kadınların % 41’inin kariyerlerinde zirveye geldiklerinden sonra bebek yapmanın en iyi strateji olduğunu düşündüklerini ortaya koymuştu.

Ebeveyn izin politikaları etkili
Avrupa ülkelerindeki doğum yaşı ise daha yüksek. Bunun ebeveyn izin politikalarıyla ilgili olduğu şüphesiz. 40’larında aile kuran yönetici kadınlar, 20’li ve 30’lu yaşlarını kariyerlerine ayırabiliyorlar.

Tags:

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI