BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Alt değiştiren bir babanın isyanı

Haber/Magazin

ABD’li bir baba, erkekler tuvaletine bez değiştirme masası konulması için bir mücadele başlattı. 2015’te oyuncu Ashton Kutcher da Facebook hesabından, “Neden erkek tuvaletlerinde bez değiştirme masası yok?” diye soruyordu.

Babasının doğumgününü bir restoranda kutlayan Scott Schrier, 8 aylık bebeğinin altını değiştirmesi gerektiğini fark ettiğinde bunun için uygun bir yer bulamadı. Bu olay üzerine bir blog açtı ve erkekler tuvaletinde bebek bezi değiştirme ünitesi bulunan mekanların listesini yayınladı.

“Bebeğiyle ilgili bir baba olarak eşime,  ‘ben hallederim’ diyerek bir elime bezi, diğer elime bebeğimi alıp işe koyuluyorum. Ama hangi tuvalete girersem gireyim, hiçbir zaman bir alt değiştirme masası olmuyor. Biri sanki bunun ‘kadınların işi’ olduğuna karar vermiş; hayır, biz ebeveynleriz, bu bizim de işimiz” diye konuştu Schrier.

Schrier, “bez değiştiren babalar” anlamına gelen Dads Who Change Diapers adlı bir blog başlattı. Şu anda baba-dostu restoranların işaretli olduğu bir harita üzerinde çalışıyor.

Alt değiştirme masası bulunan her yeri bildiğini iddia eden Schrier, “Her baba (en azından harika olanlar) bebeklerinin ihtiyaçlarıyla ilgilenebilmek için gerekli tesisatın olmayışıyla yüzleşme zorunda. Bu çılgınlığı durduralım” diyor.

2015’te de ABD’li oyuncu Ashton Kutcher alt değiştirme masası olan ilk erkekler tuvaletini Facebook hesabından duyuracağını ilan etmiş, işletme sahiplerini değişimin kendisi olmaya çağırmıştı.

Schrier’in blogu başlatmasına neden olan işletme ise hala bir alt değiştirme masası tesis etmedi. Schrier, babasının doğumgününü kutlamak için gittiği mekanı beklediği haber gelene kadar boykot ettiğini yazdı.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI