BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

AIDS’li anneden bebeğe virüs geçişini durduran ilk Asya ülkesi: Tayland

Haber

Dünya Sağlık Örgütü, Tayland’ı AIDS ve frengi hastalıklarının anneden bebeğe geçişini durduran ilk Asya ülkesi olduğunu belirterek kutladı. Örgüt, anneden çocuğa virüs geçişini “durdurma” kıstası olarak % 2 ve aşağısı oranını kabul ediyor. Tayland, geniş çaplı HIV salgını olan ülkeler arasında da bu virüsün anneden bebeğe geçişine son veren ilk ülke oldu. Ülkede 450 bin kişinin “HIV pozitif” olduğu tahmin ediliyor.

UNICEF Doğu Asya-Pasifik Bölgesi sorumlusu Karin Hulshof, “Tayland, AIDS’i önlemek için ulusal çapta anne ve bebek sağlığı hizmetlerine güçlü yatırımlar yaparak çocukları bu global salgından kurtarmanın mümkün olduğunu gösterdi,” dedi. “Tayland’ın başarısı, komşularına harekete geçmekte ilham verecek. Asya-Pasifik Bölgesi’nde her sene 21.000 bebek HIV ile doğuyor ve 200 binden fazla çocuksa bu virüsle büyüyor.”

Tayland, anneden bebeğe virüs geçişini, klinik deneylerden faydalanarak, iyi eğitimli ve bilgili sağlık personeli görevlendirerek, ulusal çapta bir HIV eğitim programı yürüterek ve % 100 prezervatif kullanımını teşvik ederek engelledi. Bunlara ek olarak, ülkede tıbbi test ve tedaviler için pilot programlar kullanıldı. Ayrıca, tüm hastanelere hamile kadınlara HIV ve frengi testi yapma ve gerektiğinde tedaviye alma zorunluluğu getirildi.

HIV ile yaşayan kadınların bebeklerine bu virüsü bebek karınlarındayken, doğum esnasında veya emzirme yoluyla bulaştırma ihtimali, önlem alınmadığı takdirde % 15-45 aralığında ifade ediliyor. Ancak uygulanan antiretroviral tedavi ile bu oran % 1’e iniyor. Tedavi, hem anneye hem de bebeğe enfeksiyonun olabileceği dönemlerde antiretroviral ilaçlar verilmesiyle gerçekleştiriliyor. HIV taşıyan kadınların sezaryen doğum yapmaya teşvik edilmeleri de viral geçişi engelleyen faktörlerden biri olarak aktarılıyor.

Tayland, böylelikle Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu anlamda ilk defa izlenip değerlendirilerek anneden bebeğe HIV virüsünün geçişini durdurduğu açıklanan Küba’ya katıldı ve şimdi AIDS’siz bir nesil bekliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, ayrıca Ermenistan’ı anneden bebeğe HIV geçişini durduran, Moldova’yı ise anneden bebeğe frengi geçişine son veren ülkeler olarak belirledi. ABD’de frenginin anneden bebeğe geçişi % 2’nin altında olarak açıklansa da, ülkenin kırsal alanlarının izlenemediği gerekçesiyle HIV için bir oran verilemiyor. Yine de anneden bebeğe virüs geçişinde etnik gruplar arasında eşitsizlik olduğunun göze çarptığı ifade ediliyor. İspanyol asıllılar ve beyazlarda anneden bebeğe virüs geçişi % 2 oranında görülürken, eğitim ve hizmete erişimi bulunmayan Afrika asıllı Amerikalılar’da bu oran % 10’a varıyor.

Bangkok'un 150 km. kuzeyindeki "AIDS Tapınağı"nda tedavi gören çocuklar.
Bangkok’un 150 km. kuzeyindeki “AIDS Tapınağı”nda tedavi gören çocuklar.

 

 

 

 

 

 

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI