BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

ABD’de günde 3 bin bebek alınıyor

Haber

Bu sene 22 Ocak günü, ABD’de kürtajın yasallaşmasının 43. yıldönümü. Bu tarihten beri yaklaşık 59 milyon bebeğin alındığı, rakamlara her gün 3 bin bebeğin eklendiği kaydediliyor.

ABD’de “Roe, Wade’e karşı” diye anılan yasayla kabul edilen kürtaj uygulaması, 1973’ten bu yana uygulanıyor. Kürtaj oranı azalsa da, 43 yıllık rakamlar ABD toplumunu düşündürüyor. Alınan toplam bebek sayısı: 58 milyon 586 bin 256.

Resmî rakamlara göre 2007’den 2011’ye gelindiğinde kürtajla alınan bebeklerin sayısında 100 bine yakın bir azalma söz konusu oldu.

Bu yıl ise kürtaj yanlıları ve karşıtları için önemli bir yıl çünkü ABD’deki başkanlık seçimi kampanyalarının kamuoyunda en çok tartışılan en ayrıştırıcı meselelerinden biri kürtaj.

ABD’de kadın hakları gruplarının başını çektiği demokratlar “Benim bedenim, benim hakkım” sloganıyla sokaklara dökülüp, aile planlaması adına yapılan kısıtlamaların devlet baskısı olduğunu iddia ederken; muhafazakarlar akan kanın durmasını istediklerini belirtiyor.

Geçtiğimiz hafta kürtaj merkezinde çalışan sağlık görevlilerinden biri, demokratları “Kendi bedenleriyse, içlerinden almak zorunda kaldığımız bebeklerini de eve götürsünler” şeklinde yanıtlayarak tartışmayı alevlendirmişti. ABD’de yapılan kürtaj operasyonlarını çevrimiçi gösteren bir de sayaç bulunuyor.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI