BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

2016’da yaygınlaşması beklenen 5 ebeveyn trendi

Haber

Etkileşim hâlindeki anne-baba, çocuk ve kurumların gidişatına bakarak, 2016’da gündemi meşgul etmesi beklenen (biraz da umulan) ebeveyn trendlerinin neler olabileceği öngörülüyor.

1. Anne savaşlarının sona ermesi
Amerikan medyası 2015 yılında birbirinin ebeveynlik tarzına müdahale eden çok sayıda anneyi ekranlara taşıdı. Gazetelerin manşetleri anneleri yargılayan bir üslupla yayına hazırlandı. Ancak 2016’ya girerken anne savaşlarının internette, gerçek hayatta olduğundan daha fazla göründüğü ortaya çıktı. Bu yüzden 2016 annelerin birbirine destek olduğu bir yıla benzeyecek gibi görünüyor.

2. Fit gebelikler
Annelerin 2 kişilik yemesi gerektiği klişesi ve eşlerini aşerdikleri için oraya buraya gönderme alışkanlığının da sonu geldi. Kasım ayında Amerikan Doğumbilimciler ve Jinekologlar Kongresi’nde gebe kadınların egzersiz yapabileceği değil, yapması gerektiğinin altı çizildi. Çünkü bebek doğurabilecek yaştaki her 2 kadından birinin obez olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle 2016 yılı gebe kadınların günde ortalama 20-30 dakika yüzme, koşu, yoga gibi sporlara başladıkları bir yıl olacak gibi görünüyor.

3. Çocuk menülerinin tarihe karışması
ABD’de anne ve çocukların bir araya gelip yemek dersleri aldığı kurslar yaygınlaştı. Çocukların besin değeri olmayan kızartılmış hazır yiyeceklerden taze, sağlıklı sebzelere geçiş yapmasının ileride oluşabilecek kalp rahatsızlıklarını ve şeker hastalıklarını engelleyeceği sık sık söz konusu ediliyor.

4. Cinsiyet bariyerinin aşılması
Pembe prenses odaları tarihe karıştı. Büyük çocuk odası mobilya üreticileri artık gri ve benzeri pastel renkleri tercih ediyor. Çocukların kendi seçtikleri renge yer açmak, basmakalıp tipler olmalarını engellediği gibi ortak oyun alanlarının genişlemesi anlamına da geliyor.

5. Emzirmenin göğüslerle değil beslenmeyle ilişkilendirilmesi
Son günlerde herkes emzirmeyi normalleştirme furyasına katılmış görünüyor. Geçen yıl o kadar fazla ünlü emzirirken görüntülendi ve halka açık mekanlarda emzirmeyi destekledi ki… 2016 annelerin emzirirken nasıl göründüklerini daha az önemseyecekleri bir yıl olacak gibi görünüyor.

[What To Expect sitesinden derlenmiştir.]

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI