BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

2015 yılının ebeveynlere öğrettiği 10 önemli bilgi

Haber

Ebeveynlik son derece öznel, genelleştirilemeyecek bir şey. Çocuğunuzu en iyi siz bilirsiniz. Günün sonunda onun için doğru olan kararı, deneyimleriniz ve içgüdüleriniz biraz da dışarıdan aldığınız tavsiyeler yardımıyla ancak siz verebilirsiniz. Ama bütün bunlar bilim dünyasının sunduğu bulguları göz ardı etmeyi gerektirmiyor. Özellikle de konu bebeğinizin sağlığıysa. Uzman sizsiniz, bilim de yardımcınız olabilir. İşte her anne babanın okuması gereken geçen yıla ait 10 bulgu.

1. Okumak bebeğinizin beynini değiştirebilir
Küçük çocuklara kitap okumanın faydaları yıllardır söylenir ancak ilk kesin kanıt 2015’te geldi. MR teknolojisiyle 3-5 yaş grubundaki çocukların beyninin incelendiği araştırmada okumanın, beynin dil ve edebi yeteneklerin gelişimini destekleyen bölümünü harekete geçirdiği ispatlandı.

2. Ebeveynlerin % 75’i otomobil koltuklarını ters yerleştiriyor
Geçen yıl Ocak ayında yayınlanan bir araştırma, ailelerin büyük çoğunluğunun çocukların arka tarafa bakan oto koltuklarında ne kadar süre oturmaları gerektiği yönündeki tavsiyeyi kulak arkası ettiğini gösterdi. Amerikan Pediyatri Akademisi, bebeklerin 2 yaşına kadar bu şekilde oturmaları gerektiğini açıkladı. Ancak araştırmacılar ebeveynlerin koltukları zamanından önce ön tarafa çevirdiğini ortaya koydu. Ebeveynlerin 4’te 1’i bebeklerin koltuklarını ilk yaşgünlerini kutlamadan öne çeviriyor.

3. Evcil hayvan besleyen çocuklar daha az huzursuz
Ebeveynler bu konuda yapılmış araştırmaları okumak zorunda değiller çünkü evcil hayvan besleyenler çocuklarının onlarla kurdukları ilişkiler sayesinde daha sağlıklı olduğunu zaten gözlemliyorlar. Yine geçen sonbaharda yayınlanan bir araştırmada köpek beslenen evlerde yetişen çocukların daha az kaygı ve endişe yaşadıkları kanıtlandı.

4. Çocuklar daha az pizza yemeli
Maalesef. 2015’te yayınlanan bir diğer araştırma, içerdiği tuz ve doymamış yağ oranı nedeniyle küçük yaştaki çocukların pizza yemesinin zararlı olduğunu, çocukların % 20’sinin haftanın en az 1 günü pizza yediğini gösterdi.

5. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kızlarda daha yüksek
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun erkek çocuklara özgü olduğu düşünülürdü ancak Aralık ayında yayınlanan veriler, ABD’de 2003 ve 2011 yılları arasında kızlarda görülen vaka sayısının % 55 arttığını ortaya koydu. Bu arada ABD’de konulan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhislerinde % 43 artış yaşandı.

6. Otizm teşhisleri arttı
ABD’de 45 çocuktan 1’ine otizm teşhisi konuldu. Bundan önce oran 1/68’di.

7. Yemek seçme faydalı ve geçici bir alışkanlık olmayabilir
Küçük yaştaki çocukların yemek konusunda seçici davranması ebeveynleri çileden çıkarabiliyor. 2015’te yayınlanan bir araştırma okul çağına gelmemiş, yiyecekleri konusunda seçici davranan çocukların huzursuzluk ve depresyona daha meyilli olduğunu ileri sürdü. Henüz bir neden-sonuç ilişkisi kuramadıklarını belirten araştırmacılar şimdilik yalnızca bulguların daha fazla araştırmayı hak ettiğini savundu.

8. Göbek bağını hemen kesmemek yıllar boyu sürecek avantajlar sağlıyor
Doktor ve ebelerin göbek bağını kesmesini ertelemeleri her zaman mümkün olmasa da, 2015 yılında yapılan bir araştırma, bağı 3 dakika geç kesilen bebeklerin ileri yaşlarda daha yüksek sosyal ve motor beceriler sergilediğini ortaya koydu. Göbek bağı plasentadan geçen kan miktarını koruyarak bebeğin demir seviyesinin yüksek olmasına ve beyin gelişiminin hızlanmasına yardımcı oluyor.

9. Kardeşleri tarafından tartaklanan çocuk sayısı yüksek
ABD’deki araştırmaya göre, çocukların 3’te 1’inden çoğu kardeşleri tarafından fiziksel şiddete maruz kalıyor. Kardeşler arasındaki kavgada şiddet dozu yüksek olurken, ebeveynler bu durumu büyümenin bir parçası olarak değerlendirerek, üzerinde durmaya gerek görmüyor. Geçen yıl çocukların yaşadığı travma ve stresin en büyük kaynağının kardeş zorbalığı olduğu açıklandı.

10. Kızamık salgını aşının önemini ortaya koydu
Ocak ve Kasım ayları arasında yayılan kızamık salgını, aşının ne kadar hayati olduğunu gösterdi. ABD’de yaşanan salgında, 2000 yılından bu yana kızamık vakası görülmediği için aşı olmayan 189 çocuk etkilendi. California eyaletinde başlayan salgını, deniz ötesi ziyaretçilerin taşıdığı ileri sürüldü. Vakalar aşının önemini 2015’te bir kere daha gündeme getirdi.

Haber

Rocky bebek ısınıyor

ABD’de bir bebek, oyuncu Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky Balboa karakterini iki buçuk dakika
EN YUKARI