BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Sırt ağrısıyla baş etmenin 5 yolu

Pratik bilgi

Gebelikte sırt ağrısı çok yaygındır. Eğer kendinize dikkat ederseniz sırt ağrısını yaşamak zorunda değilsiniz. Gebelikte doğru durmak ayrıca bir efor sarf etmenizi gerektirir. Gebe kaldığınız anda karnınız genişlemeye, bedeninizin ağırlık merkezi değişmeye, hormonlarınız bağ dokularınızı gevşetmeye başlar. Bu durum dengeyi kurabilmeniz için öne eğilmenize yol açarak ağırlığı sırtınıza yansıtır. Birkaç tüyo gebeliğiniz süresince yaşayabileceğiniz sırt ağrısını önleyebilir.

1. Duruşunuzu düzeltin
Gebelikle başlayan sırt ağrılarının ilk nedeni duruşunuzdan kaynaklanır. Doğru duruşu tercih ederek kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Otururken bel kemiğiniz dimdik durmalı. Ayaklarınız yere basmalı, ihtiyaç duyuyorsanız bir pufa dayayabilmelisiniz. Beliniz koltuğun arka yüzüne dayanmalı ve dizler 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde durmalı. Belinizin arkasını bir yastıkla destekleyebilirsiniz. Uzun süre oturmak iyi bir fikir değil. Ara sıra, birkaç saatte bir kalkıp yürüyüş yapın.

Ayaktayken, omuzlarınız dik, çeneniz yukarıda ve kalçanız sıkı durmalı. Uzun süre ayakta durmanız da zararlı. Her 30-40 dakikada bir sırtınızı dinlendirin. Kaymamak için küçük adımlar atmaya dikkat edin.

Uyurken, sırtınız dinlenir ama yanlış bir pozisyon, ağrıları iyice artırabilir. Karnınız büyümeye başladığında sol tarafınızın üzerine yatın, çünkü sağ tarafınızda kan dolaşımını sağlayan büyük bir damar vardır. Dümdüz yatmak, rahme kan gitmesine engel olabilir. Belinizin altına bir yastık koymak fena bir fikir değil.

2. Egzersiz yapın
Sırt ağrılarının en etkili düşmanı egzersizlerdir. Duruşunuzu düzeltip sırtınızı güçlendirmenin yollarından biri, yüzme, yürüme, yoga gibi kas egzersizlerinden birini tercih etmeniz olacak.

3. Masaj ve sıcak su torbaları
Eğitimli bir fizyoterapist ya da akupunktur uzmanından destek almıyorsanız bunu denemeyin. Yanlış yerlere baskı uygulamak erken doğuma yol açabilir. Ama hafif bir masaj, sırt ağrılarını erkenden önleyecektir. Ağrıyan yere sıcak su torbası koymak, kan akışını hızlandıracak ve kasların gevşemesine yardım edecektir. Suyun çok sıcak değil, ılık olması gerekir.

4. Doğru ayakkabıları seçin
Doğru ayakkabılar da sizi gereksiz sırt ağrısı yaşamaktan alıkoyabilir. Sivri ya da apartman topuklu ayakkabılardan uzak durun. Düz ayakkabıları tercih edin. Ayaklarınızı sıkıştırmayan, nefes almalarına imkan veren ayakkabılar, ödem oluşmasını ya da ayaklarınızın şişmesini önleyecektir.

5. Ağırlık kaldırmayın
Ağırlık kaldırmak sırtınıza zarar verir. Eğer orta ağırlıktaki nesneleri yerden kaldırmak zorundaysanız dizlerinizi kırarak eğilin. Belinizi eğerek değil. Dizlerinizi kırarak eğildiğinizde asla gövdenizi çevirmeyin. Dönmeniz gerekiyorsa bütün bedeninizle dönün.

Pratik bilgi

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10
EN YUKARI