BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Sabah bulantısına karşı zencefil

Pratik bilgi

Gebeliğin en yaygın belirtilerden biri, sabah bulantılarıdır. Gebeliğin ilk çeyreğinde yaşanan bulantılara karşı zencefil tüketebileceğinizi biliyor muydunuz?

Gebeler, bulantı benzeri hislerin üretiminden sorumlu HCG (insan koryonik gonadotropini) adlı bir hormon salgılar. Hormon değişikliklerin yanı sıra, stres, düşük kan şekeri, kabızlık, huzursuzluk ve beslenme yetersizliği de sabah bulantılarına neden olabilir. Bugün bulantıya çare olacak birçok seçenek bulunuyorsa da, zencefil bilinen en doğal çözümdür.

Zencefil ne yapar?
Zencefil, mide asitlerini nötralize eden bir dizi enzimin salgılanmasına yol açan bazı maddeler içerir ve sindirim sürecini kolaylaştırır.

 

 

Zencefille neler hazırlayabilirsiniz?
· Zencefilli limonata
Eşit miktarda limon suyu, bal ve naneye bir çay kaşığı toz zencefil ekleyin. Karışımı günde 2 defa için.

· Zencefil çayı
Zencefil çayı, sabah bulantılarına en iyi gelen çözümlerden biridir. İçindeki vitaminler bulantıyı yaratan nedenleri ortadan kaldırır. Çayı düzenli içmeniz sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.

· Zencefil kökü çayı
Zencefil kökü çayında, huzursuzluk ve stres seviyesini düşürmeye yardımcı olan antioksidan oranı yüksektir. Bu çaya iyice ezilmiş zencefil kökü, limon ve bal eklemek kesinlikle sonuç verecektir.

· Zencefilli havuç çorbası
Zencefil, havuç çorbasıyla birlikte de tüketilebilir. Bu çorbayı düzenli olarak içmek, bulantıları sona erdirecektir.

Pratik bilgi

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10
EN YUKARI