BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Karnın büyüklüğü aldatıcı olabilir

Pratik bilgi

Gebe kadınların çoğu, karınları belirginleşir belirginleşmez, karşılaştıkları herkesin, bebeğin büyüklüğü konusunda fikir yürüttüğünü doğrulayacaktır. Birileri karnınızı ya çok büyük ya da çok küçük bulur. Çok mu fazla yediğiniz yoksa yetersiz mi beslendiğinize dair sorularla bebeğinizin büyüme hızı konusunda sizi endişelendirmeyi başaranlar olur. Halbuki karnınız büyük, bebek küçük olabilir -ya da tam tersi.

Karnın büyüklüğü, bebeğin büyüklüğünü göstermez.
İşte nedenleri:

1. Boyunuz uzun mu, kısa mı?
Uzun boyluysanız ve karın bölgeniz uzunsa, bebeğiniz için yer sıkıntısı yoktur. Rahminiz aşağı değil, yukarı doğru genişler. Bu yüzden karnınız küçük görünecektir. Kısa boyluysanız ve kalçanızla en alttaki kaburga kemiğiniz arasındaki mesafe daha kısadır. Bu da, bebek için fazla yer yok demektir, bu durumda karnınız daha çok dışarı doğru genişleyerek daha erken büyür, daha büyük görünür.

2. İlk gebeliğiniz mi?
İlk defa gebe olan bir kadının karnı daha derli toplu olacaktır çünkü üst karın kasları daha önce esnememiştir. Genellikle sıkı oldukları için bebeği yukarıda taşırlar. Bu da karnınızın, gebeliğin herhangi bir döneminde beklenenden daha küçük görünmesini sağlar.

3. Bebek hangi pozisyonda?
Bebekler çok hareketlidir. Özellikle de ikinci çeyreğe kadar çok sık pozisyon değiştirirler. Son çeyrekte genellikle baş aşağı pozisyonu alırlar ama sırtlarını sağa ya da sola verirler. Hatta sırtlarını annelerinin sırtına doğru da dayayabilirler. Karnınızın görüntüsü de bebeğinizin seçtiği pozisyona göre değişiklik gösterecektir.

4. Yeriniz mi dar?
Bir bebek taşıyorsanız, plasenta, kordon, sıvılar ve iç organların tümü bir yere sığmak zorunda. Rahim büyüdükçe bağırsaklar da arkadan baskı yaparak karnınıza tümü bebekten kaynaklanıyormuş gibi bir görünüm verir. Ya da bağırsaklar kenara kayarak karnınızın yanlara yayıldığı izlenimini verecektir.

5. Karın kaslarınız çalışıyor mu?
Gebelik, karın kaslarını gererek bebeğe uygun bir hâle getirir. Bu kaslar, doğumdan sonra da esnek kalır ve önceki hâllerine dönmezler. Bir sonraki gebeliğinizde karnınızın daha erken belirginleştiğini ve daha büyük göründüğünü fark edebilirsiniz. Bu, bebeğinizin daha büyük olduğu anlamına gelmez. Anne, gebelikleri arasında karın kaslarını çalıştıran atletik ve dinç bir kadınsa küçük bir bebek taşıyor gibi görünebilir.

6. Amniyon sıvısı miktarı ne?
Bebeğinizi saran sıvının miktarı karnınızın görünümünü değiştirecektir. İlk 20 haftada amniyotik sıvının tamamı sizin sıvılarınızdan oluşur. Gebeliğin daha ileri aşamalarında bebek de amniyotik sıvı üretmeye başlar. Bebeğinizin ve sizin ürettiğiniz amniyotik sıvı miktarı da karnınızın ebadını değiştirir.

7. Bebek büyük mü?
Bebeğin büyüklüğü söz konusu olduğunda genetiğin rolü fazladır. Anne ve baba uzun boyluysa bebek de büyük olasılıkla aynı özelliğe sahip olacaktır. Bebekler de anne babaları kadar kiloludur. Yani şişmansanız, çok sıska bir bebek doğurma olasılığınız düşüktür. Ayrıca oğlanlar genellikle, kızlardan daha kilolu ve büyük doğar.

İşin aslı şu ki, kimse annenin karnına bakarak bebeğin büyüklüğüyle ilgili fikir yürütemez, doktorlar veya ebeler bile.

Pratik bilgi

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10
EN YUKARI