BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Horluyor musunuz?

Pratik bilgi

Sabah bulantıları, kilo alma ve uykusuzluğa dayanıklı olsanız da gebeliğin hesapta olmayan bir yönüne hazırlıksız yakalanabilirsiniz: Horlama.

Araştırmalar kadınların % 30’unun gebelikleri sırasında haftada 3-4 gece ya da her gün horladığını gösteriyor. Ayrıca gebeliklerinden itibaren horlamaya başlayan kadınların oranı % 26.

Sezaryen doğuma zorlayabilir
Fazla horlayan gebelerin, sezaryen doğum yapma ihtimali daha yüksektir. Bir diğer sorun, yeterli miktarda oksijen alamadığınızda, bu durum bedeninizdeki glukoz seviyesini etkiler ve gebelik şekerini beraberinde getirir.

Horlamanın nedenleri nedir?
Horlama, üst solunum yolları gevşeyerek havanın, ağız ve burundan girmesine engel olacak şekilde kapandığı sırada gerçekleşir. Gebelikte horlamanın pek çok nedeni vardır.

Bebeğin büyümesi
İlk olarak rahminiz ve bebeğiniz büyüyerek, diyaframınıza baskı uygular. İster koltukta oturuyor, ister merdivenden çıkıyor olun, hava almanızın zorlaşması kaçınılmazdır.

Hormonların artışı
Hormonların artışı, özellikle de östrojen, sümük zarının ve geniz yolunun şişmesine neden olur. Buna ek olarak vücudunuzdaki kan hacmi % 50 oranında artmıştır, kan damarlarının genişlemesi de genizdeki zarın şişmesine yol açar.

Ancak ilginç olan şu ki, son 30 yıl içinde kadınların horlama oranı yükselmiştir. Bunun bir nedeni kadınların aşırı kilolu ya da obezken gebe kalması, diğeri de 9 ay boyunca tavsiye edilenden fazla kilo almasıdır. Boynun etrafındaki fazladan doku da horlamaya yol açmaktadır.

Stres
Bir diğer etken, strestir. Stres nefes almayı, nefes almak da horlamayı etkiler. Bedenin herhangi bir yerindeki stres, ister fiziksel, ister zihinsel ya da duygusal olsun, hatta çok fazla yemekten kaynaklanan sindirim stresi bile olabilir, nefes alış veriş hızını artırır.

Gebelikte horlamayı geçici ya da komik olduğunu düşünerek ciddiye almayabilirsiniz ancak horlama yüksek tansiyonun, yorgunluğun, preeklampsinin (gebelik zehirlenmesi) ve küçük bebeklerin habercisidir. Yüksek tansiyonlu gebelerin uykuda nefes tıkanıklığı yaşama ihtimali daha yüksektir. Bu da gebelerin 3’te 1’ini, gebeliğin son ayında etkileyen bir tıbbi sorundur.

Horlamaya son vermek yapabileceğiniz şeyler var:

. Gözünüz işaretlerde olsun
Eğer haftada 3 geceden sık horluyorsanız, tansiyonunuz yüksek olabilir. Gebeyken yorgun olmanız normal olsa da gündüz uykulu olmak, aşırı derecede yorgun hissetmek, horladığınızın kanıtıdır.

. Soluma şeklinizi değiştirin
Eğer havayı ağzınızdan soluyorsanız horlamanız da daha gürültülü olacaktır çünkü bu, ağzınıza daha hızlı hava alıyorsunuz demektir. Eğer gündüz soluma şeklinizi değiştirirseniz, beyniniz gece de aynı şekilde solumanızı sağlayacaktır. Ağzınız yerine burnunuzdan solumaya çalışın.

. Kilo verin
Kadınların % 30’u gebeliğe normal bir kiloda başlar ancak tavsiye edilen kilodan fazla alır.

. Pozisyonunuzu değiştirin
Sol tarafınıza yatmanız kan dolaşımı için daha iyidir ve daha rahat soluk almanızı sağlar. Başınızın altına bir yastık koyarak horlamanızı azaltabilirsiniz.

. Atıştırın
Yatmadan önce fazla yemek yemek uyku sorunu yaratacaktır ama şeker haricinde bir şeyler atıştırırsanız horlamanız azalacaktır. Ancak şeker, soluk alış verişinizi hızlandırarak yine horlamanıza yol açacaktır.

. Odayı nemlendirin
Uyurken geniz yolununu nemli kalabilmesi için bir nem aygıtı kullanın.

. Eczanedeki çözümlere göz atın
Örneğin burun bantları işe yarayabilir. Burnunuzdaki dokuları yükselterek solunum yollarını genişletecek, daha fazla oksijen almanıza yardımcı olacaktır.

. Egzersizle gevşemeye çalışın
Gebelik süresince endişeli olmak normaldir ama egzersiz ya da meditasyon yapmaya mutlaka zaman ayırmalısınız.

Pratik bilgi

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10
EN YUKARI