BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Gebe olduğunuza göre kedinizden kurtulmalı mısınız?

Pratik bilgi

Eğer bu ilk gebeliğinizi yaşıyorsanız sizi toksoplazmoz konusunda uyaracaklardır. Peki sonuç olarak evdeki can dostunuz kedinizden kurtulmalı mısınız?

Toksoplazmoz, mikroskopik bir parazit olan ‘toksoplazma gondii’den kapılan bir enfeksiyon türüdür. Pek çok kişi bu parazite maruz kalır ancak bağışıklık sistemleri bu enfeksiyonla baş etmenin bir yolunu bulur ve enfeksiyonu çok hafif bir şekilde atlatır. Ancak plasenta yoluyla bebeğinize de geçebilecek bu enfeksiyon, gebelikte sorun olabilir.

Kadınların sadece % 15’i bağışıklık kazanıyor
Bebek doğurabilecek yaştaki kadınların % 15’i toksoplazmoza karşı bağışıklık kazanmış durumdadır. Bu kadınların bağışıklık sistemleri, bebeklerinin bu enfeksiyonu kapmasına mani olur. Peki ya diğerleri? İşte bünyeleri bu enfeksiyona bağışık olmayan kadınların bilmesi gerekenler:

Toksoplazmoz kedilerle yayılır
Kediler avlandıkları hayvanların üzerinden getirdikleri parazitleri, dışkıları yoluyla evlere de taşır. Yetişkin kediler ve kedi yavruları, enfekte oldukları süreden 3 hafta sonrasına kadar milyonlarca mikroskobik parazit taşıyabilirler. Küçük kedilerin toksoplazmoz taşıma riski, yetişkin kedilere göre daha yüksektir.

Kedinizi evden atmak zorunda değilsiniz
Kedinizden ayrılmanız şart değil çünkü bu parazitleri onun yanında durarak ya da başını severek kapmazsınız. Toksoplazmoz kapmak için önce kedinizin dışkısına dokunmanız, sonra ellerinizle gözleriniz, ağzınız, burnunuz ya da yaralı olan bir yerinizi ovuşturmanız gerekir. Bahçede çalışırken bir eldiven giyer, eve girdiğinizde ellerinizi sabunlarsanız enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Sağlık uzmanları kedinizin kum kabını, her ihtimale karşı sizin yerinize bir başkasının temizlemesinin daha isabetli olacağını söylüyor.

Kedinin kum kabını her gün temizlemek, parazitin kedi dışkısında 1-5 gün içinde enfekte etme ihtimalini yok edecektir. Gebeliğiniz süresince kedinizi evde tutabiliyorsanız, mutlaka pişmiş etle beslemeniz önerilir. Çiğ et yemesi toksoplazmoza maruz kalma ihtimalini artıracaktır.

Toksoplazmozu başka yerlerden de kapabilirsiniz
Bazı yiyecekler bu enfeksiyonu kapmanıza neden olabilir. Buna engel olmak için meyveleri iyice yıkayın ve kabuklarını soyun. Eti dondurun. Tüm et ürünlerini en az 70 derecede pişirin. Az pişmiş sebze ve çiğ etleri kestiğiniz tahtayı iyice yıkamayı ihmal etmeyin.

Toksoplazmozun tedavisi vardır
Bebeğinizi korumak için her türlü önlemi alsanız da bazen enfekte olmasını engelleyemezsiniz. ABD’de her yıl en az 400 bebek bu virüsü kapıyor.

Ülkemizde toksoplazma gondii enfeksiyonuna rastlanma oranı % 30-60 arasındadır. Sağlık Bakanlığı’nın gebelik sırasında toksoplazmoz taraması ile ilgili bir politikası ya da önerisi yoktur.

Pratik bilgi

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10
EN YUKARI