BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Doğumdan önce alınması gerekmeyen şeylerin listesi

Pratik bilgi

Bebek bekleyen ebeveynler, bebekleri doğduğunda hazırlıksız yakalanma endişesi yaşar. Oysa listelerindeki birçok malzeme, bebeklerinin aralarına katılmasını bekleyebilir. Üstelik bunlar ıslak mendil ısıtıcı ya da bebek maması robotu gibi sıradışı aletler değil, son derece sıradan eşyalar.

1. Karyola
Kulağa saçma geliyor değil mi? Ama bebek doğduktan sonraki birkaç hafta sık sık acıkacağı ve annesini yakınında isteyeceği için büyük olasılıkla ilk gecelerini karyolasında geçirmeyecek.

2. Omuzdan askılı ana kucağı
Bazı anneler çok kullanışlı bulur, bazıları ona hiç ihtiyaç duymaz. Anne kucağı ve benzerleri çok işe yarar olsa da bebeğin biraz büyümesi gerekecek.

3. Pijama dışındaki giysiler
Bebekler hayatlarının ilk birkaç haftasını hatta birkaç ayını, minik badileri ve pijamaları içinde geçiyorlar. Bu dönem için alınan giysilerin hepsi birkaç hafta içinde küçülüyor, bazıları ise hiç giyilmeden bir kenara kaldırılmak zorunda kalıyor. Aile ve arkadaşlardan gelen hediyeler de hesaba katıldığında giysi alışverişi epey gereksiz görünüyor.

4. Bebek arabası
Bebek yine ilk birkaç hafta içinde bebek arabası olmadan pekala gezmelere gidebilir. Bu karar, bebeğin doğduğu yer ve mevsime bağlı olarak ertelenebilir.

5. Bebek salıncakları
Çok eğlenceli görünüyorlar. Bebeği içine yatırıp sallamak ya da oturtmak her ebeveynin hayali. Çok da işe yarıyorlar ama doğar doğmaz değil.

Pratik bilgi

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10
EN YUKARI