BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Doğum sancısını hafifletmenin 8 yolu

Pratik bilgi

Doğumda yaşayacağınız acıyı hafifletmenin doğal yolları vardır. Aylarca parasetamol dışında hiçbir ilaç kullanamayıp doğumdan hemen önce ağrı kesici ilaçlara başvurmak pek de anlamlı değil. Çünkü bir bebek ilaca maruz kaldığında, onu bünyesinden atmak için bir yetişkinden çok daha fazla uğraşır. Bazı ilaçların vücuttaki ömrü 20 saati geçer. Oysa doğumda herhangi bir ilaca başvurmadan önce deneyebileceğiniz doğal çareler var.

1. Doula
Doğum sancısının acısını hafifletmenin doğal yollarını bilen bir doula, en kestirme çözümdür. Gerilim ve stres, doğumu uzatmakla kalmayacak daha da fazla acı verecektir. Doğum sancısı çekerken yaşadıklarınızı -kimi zaman abartarak bile olsa- anlatabileceğiniz biri, en çok ihtiyaç duyacağınız ağrı kesicilerden biri olacak. Araştırmalara göre doulaları olan gebeler daha az epidural, daha az sezaryen doğum talep ediyor. Doulaların, hastane personelinden daha fazla destek sağladığı bir sır değil çünkü yanı başınızdan ayrılmadıkları gibi, uzmanlaştıkları bir alanda destek veriyorlar ve sizi tanıyorlar. Başka hiçkimse bu üçünü aynı anda sağlayamaz. Sizi rahatlatacak pozisyonlardan, doğum yöntemlerine kadar çeşitli öneriler getiriyorlar.

2. Su
Sırtınızdan aşağı akan sıcak su, doğum sancısının en rahatlatıcı çözümlerinden biridir. İstediğiniz sıklıkta duş alabilirsiniz. Doğumun ilk aşamasında alınan sıcak duş, doğumun hem süresini hem de acısını azaltır. Doğumun ikinci aşamasında alınan sıcak duşun ise itme gücünü artırdığı ileri sürülmüştür. Suda doğum yapan gebeler doğumlarının sorunsuz geçtiğini bildirirler. Suda doğum yapanların çoğu, ne bir ağrı kesici ne de epidural talebinde bulunurlar. Çünkü su, bebeğin dostudur.

3. Hipnoz
Doğumda gevşemek çok önemlidir. Yoksa korku-gerilim-acı döngüsüne takılırsınız. Gerildiğiniz zaman acıyı daha fazla hissedersiniz. Hipnozla doğumda,
. korku, endişe ve gerilimi alt edecek iç kaynaklarınızı kullanmayı,
. gevşeme, nefes alma ve canlandırma tekniklerini,
. kadın bedeninin bir bebeği dünyaya getirmek üzere ne kadar harika tasarlandığını,
. inançlarınızın doğumun kalitesini ne kadar etkilediğini,
. bebeğinizle kuracağınız bağın, onun geleceğini ne kadar etkileyeceğini,
. kendi doğumunuzun kontrolünü elinize nasıl alacağınızı öğrenirsiniz.

4. Pozisyon değiştirmek
Doğuma rahat bir pozisyonda girmenin acı eşiğiniz üzerinde müthiş bir etkisi vardır. Alınabilecek en kötü ve en işe yaramaz pozisyon, sırtüstü yatmaktır. Ondan bir sonraki en kötü pozisyonsa, yarı yaslanma pozisyonudur. Hareketlilik, pozisyon değiştirmek, yer çekimini lehinize kullanmak en işe yarar çözümdür. Dik ve öne doğru uzanılan pozisyonlar idealdir çünkü rahminiz öne doğru kasılır. Birçok kadın müdahale edilmezse zaten içgüdüsel olarak öne doğru uzanır, bu da acıyı hafifletir.

5. Masaj
Doğuma girerken masaj istiyorsanız, profesyonel birini aramak zorunda değilsiniz, sizi seven, size rahatlatıcı küçük darbelerle masaj yapabilen herkes ihtiyacınızı karşılayacaktır. Eşi tarafından masaj yapılan gebelerin endişe ve acı duyma seviyesinin düştüğü, moralinin yükseldiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca ebenizden de size masaj yapmasını isteyebileceğinizi unutmayın. Masajın doğum süresini kısaltmaya varan olumlu etkileri olduğunu da hatırlamakta fayda var. Masaj, endorfin üretimini tetiklediği için doğal bir ağrı kesici işlevi görür. Omuz, kol, baş, boyun, bacak, ayak ve ellere uygulanabilir. Bazı sakıncalı yağlar haricinde birçok bitkisel yağı masaj için kullanabilirsiniz. Lavanta, avokado, üzüm çekirdeği, badem yağı, portakal, ıtır, adaçayı bunlardan bazılarıdır. Kimi kadınlar, doğumun belirli bir aşamasında kimsenin kendisine dokunmasına izin vermez ama masaj isteyecekleri anlar da olacaktır, beklemek ve gözlemlemek gerekir. Sırtı ağrıyan kadınlar, masaj istemeseler dahi bellerine baskı uygulanmasından hoşlanır.

6. Çevre
. Işıkları kısın. Aklınızdaki düşünceleri susturun, sadece içgüdülerinizle baş başa olmaya çalışın. Karanlık işe yarar.
· Hastanedeki odanıza evinizden tanıdık, sevdiğiniz nesneler getirin. Yastık, battaniye gibi şeyler olabilir.
· Acıyı biraz da olsun dindirebilecek, keyfinizi yerine getirebilecek şarkıların olduğu bir mp3 çalar fena olmaz.
· İşler biraz ciddileştiğinde gereksiz konuşmalardan kaçının. O sırada beyninizin düşünen değil, hisseden yanına ihtiyacınız olacak. Gerekirse refakatçilerinizden de sessiz olmalarını isteyebilirsiniz.

7. Sıcak su torbası
Sıcak su torbası, sırt ağrısı için geçerli çözümlerden biridir. Sıcak suda ısınan jel torbalarından birini de tercih edebilirsiniz. Sıcak su torbaları doğumdan sonra, rahminizin eski hâline döneceği birkaç günde de işinize yarayabilecektir.

8. Aromaterapi
Eğer hastanede doğum yapacaksanız, hem hastanelerin sevilmeyen kokusunu ortadan kaldırmaya hem de sizi gevşetmeye yarayan aromalı tütsüler, doğumun ağrılarını azaltacaktır. Kokulu mumları da alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Pratik bilgi

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10
EN YUKARI