BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Çatlaklara engel olmak mümkün

Pratik bilgi

Kadın bedeni, gebelik süresinde birçok fiziksel değişim geçirir; bunların büyük çoğunluğu da gebenin kendi iradesi dışındadır fakat çatlaklara engel olmak için yapabileceklerinizi biliyor musunuz?

Derinin gerilmesiyle ortaya çıkan çatlaklar, son derece doğal izlerdir. İstatiksel olarak gebelikle çatlak izleri artan kadınların oranı % 70-90 arasındadır. Cildin çatlamasına neden olan şey, elastikiyet sınırlarının dışında gerilmesidir.

Bebeklerin en hızlı büyüdüğü, gebeliğin son dönemlerinde kadınların deri hücreleri gerilmekten ötürü bozulur. Hücreler bozulduğunda iz bırakırlar.

Çatlakların oluşmasında genlerin de rolü vardır. Kimi gebelerin deri hücreleri daha elastikken, kimileri bu kadar şanslı değildir.

Çatlaklara nasıl engel olunur?
Çatlak oluşumunu fark etmeden önce kadınların yapabileceği pek çok şey var. Bunların işe yarayacağına dair bir garanti olmasa da, cilt bakımı herkese her zaman tavsiye edilen bir şey. Tabii düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme de öyle.

Aşırı kilo almayın
Aşırı kilo alımı, cildin kapasitesinden çok gerilmesine neden olabilir.

Bakım ürünleri kullanın
Cildin kolajen ve elastin liflerini kuvvetlendiren A ve C vitaminleri içeren cilt bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Bol su için
Bol su içmek, cildin hem kurumamasına hem de elastikiyetinin artmasına yardımcı olacaktır.

Bölgeyi nemli tutun
Çatlak oluşmasından korkulan bölgenin her zaman nemli tutulması da uzmanların önerdiği bir diğer önlem. Uzmanlar, bir kez düzenli yapılmaya başlandıktan sonra, doğumun ardından cilt bakımından vazgeçilmemesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Pratik bilgi

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10
EN YUKARI