BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Beyin gelişimi için beslenme diyeti

Pratik bilgi

Bebeğin beyni, ilk 36 ay boyunca hızla büyüyor. Yürümek, müzik dinlemek, kitap okumak, oyun oynamak, bisiklete binmek gibi birlikte yapılabilen bütün aktiviteler bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunuyor ama onun beynini beslemek de en az bunlar kadar önemli. Antioksidanlar, vitaminler, yağ asitleri ve karışık karbonhidratlar beyin sağlığı için gereklidir.

Antioksidanlar
Antioksidan besinler beynin yıpranıp aşınmasını önler. Yaban mersini, ahududu, çilek harika antioksidanlardır. Bu yönden zengin olan başka meyve ve sebzeler de vardır. Bir sebze ya da meyve ne kadar parlak renkliyse, antioksidan yönünden o kadar yoğundur. Kabuklu yemişler de iyi birer E vitamini kaynağı oldukları için antioksidan özellikleri kuvvetlidir. Örneğin çilekli ve fıstık ezmeli bir sandviç ideal bir antioksidan kahvaltı olacaktır.

Kolin içeren besinler
B vitamini grubuna ait bir kolin maddesi, beynin diğer organlarla iletişimini güçlendirmenin yanı sıra belleği de kuvvetlendirir. Yumurta (özellikle sarısı), fasulye, brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, yoğurt, tofu ve bifteği ihmal etmeyin.

Omega-3 yağ asidi
Omega-3 asidi, beyin ve göz gelişimi için çok önemlidir ve dengeli bir ruh hâline katkıda bulunur. Somon balığı, karides, ceviz ve keten tohumu omega-3 zenginidir.

Kompleks karbonhidratlar
Kompleks karbonhidratlar lif zengini besinlerdir. Beynin gelişimi için çok faydalı olmalarının nedeni, beynin temel yakıtı olmalarındandır. Beden karbonhidratları sindirdikten sonra, beyin enerjisi için gerekli olan glukoza dönüştürür. Şekerse basit karbonhidratlardandır ve lifi olmadığı için hızla kana karışır. Makarna, bisküvi, mısır gevreği, kek, waffle, esmer pirinç ve buğday ekmeği kompleks karbonhidrat kaynaklarındandır.

Pratik bilgi

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10
EN YUKARI