BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Bebeğin su içmeye ihtiyacı var mı?

Pratik bilgi

Çoğumuzun anne-babası ilk aylarımızda bize su içirmiştir. Büyük olasılıkla “Süt içtikten sonra biz susuyorsak, bebek neden susamasın” diye düşünmüşlerdir. Oysa bugünkü yaygın kanı, bebeklere 6. aydan önce su içirilmemesi gerektiği yönünde.

Anne sütü, inek sütünden farklı. Her şeyden önce aynı yoğunluğa sahip değiller ancak her ikisinin de bebeklere ihtiyaçları olan suyu temin edebilecek nitelikte olduğu söylenir. Genel olarak su içmek sağlıklı sayıldığından bebeklerin de su içmesi gerektiği varsayılır oysa artık emzirilen bebeklere su verilmemesi gerektiği iddia ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de aralarında olduğu önde gelen uluslararası sağlık örgütleri ve konseyleri, bebeklerin 6 ay boyunca yalnızca emzirilmesini, 6 ay sonra katı gıdalara geçilmesini tavsiye ediyor. Yani bebeklere ilk 6 ayları boyunca ne katı gıda ne su verilmeli.

6 aydan küçük bebeklere su verilmesi gereken sıradışı durumlar yok mu?
Yok. Hava kavurucu derecede sıcak dahi olsa, anne sütü bir bebeğin ihtiyacı olan suyu içerir. Eğer bir bebek yeterli ölçüde emziriliyorsa, vücudu da susuz kalmayacaktır. Yaz aylarında kısa süreli ve sık emzirilmek istemeleri doğaldır çünkü susuzluklarını bu şekilde giderirler.

Su verince ne olur?
Bir bebeğe ihtiyacı olmadığı halde su vermek, süt içmek için duyması gereken iştahı kaçırabilir. Su, tokluk hissi vererek yetersiz beslenmesine neden olur.

Ya 6. ay itibariyle katı gıdalardan sonra?
Emzirilen bir bebeğe katı gıdadan sonra su vermek her durumda gerekli değil. Bazı anneler, yemeklerin ardından bebeklerine su içmeyi alışkanlık hâline getirir. Bu, yemeği başka bir içecek yerine su ile ilişkilendirmeleri açısından iyi olabilir. Ancak kaynatılıp soğutulmuş olmasına dikkat etmek gerek. Ayrıca içecek su yerine anne sütü de masaya konulabilir.

Kabızlık söz konusuysa, evet
Eğer kabızlık söz konusuyla bebek mamasıyla beslenen bebeklerin suya ihtiyacı olabilir. Ancak 6 aydan küçük bebeklerin böbrekleri çok hassastır. Bünyeleri suya hazır değildir ve çok kısa sürede vücutlarında aşırı derecede su birikebilir. Bu nedenle su yoluyla zehirlenme ihtimaline karşı da tetikte olmak gerekir.

Pratik bilgi

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10
EN YUKARI