BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

9 adımda doğum endişesini giderin

Pratik bilgi

Doğum tarihi yaklaştıkça endişeleniyor musunuz? Son derece doğal. Anne adayları er ya da geç doğumun bir aşamasında huzursuzluk ve endişe duymaya başlar. Bazıları bebeklerini karşılayacak olmanın heyecanının yanı sıra, ilk defa doğum yapacak olmanın gerginliğini hisseder. Doğuma güzel duygularla girmek için yapabileceklerinizin listesini çıkardık.

1. Hazırlıklı olun
Doğumun doğal bir olay olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve hazırlığa vücudunuzun iyi bir iş çıkaracağına güvenmekle başlayın. Eğer seçeneklerinizi iyi öğrenirseniz herhangi bir sürprizle karşılaştığınızda karar vermek zorunda kalmaktan korkmazsınız. Doğum kursları ve ebelerle sohbet, gerginliğinizin doğal olduğunu size öğretecektir.

2. Unutmayın, yalnız değilsiniz
Her gün dünyanın dört bir yanında 350 bin civarında kadın doğuma giriyor. Siz de doğuma girerken yalnız olmayacaksınız, sizinle aynı gün doğum yapmak üzere olan birkaç anne adayıyla daha tanışacaksınız. Onlar da tıpkı sizin gibi anneliğe giden meşakkatli yola adımını atmak üzere. Kadınlar milyonlarca yıldır doğuruyor, siz de bir istisna değilsiniz. Bedeniniz içgüdüsel olarak ne yapması gerektiğini biliyor. Doğum sırasında sizden destek ve inancını esirgemeyen olumlu arkadaşlarınızın yakınınızda olmasını isteyebilirsiniz. Bir douladan da destek alabileceğiniz aklınızda olsun. Bu konuda deneyimi olan soğukkanlı ve sevecen birileri gerginliğinizi ortadan kaldıracaktır.

3. Kendize iyi bakın
Fiziksel egzersiz stres ve gerginlikle baş etmenin en sağlıklı yoludur. Zihninizi temizlemenize ve iyi görünerek moralinizi yüksek tutmanıza yardımı olur. Her güne yüzme, yürüyüş ya da yoga gibi sporlardan birini sığdırmaya çalışın. Açık havada yapacağınız egzersizlerde D vitamini de alarak bağışıklık sisteminize bir iyilik yapmış olursunuz. Kendinizi güçsüz hissettiğinizde tatlı yemek iyi bir fikir değildir. Gebelik şekeri riskini artırmış olacağınız gibi, kilo almanıza da yol açar. Tatlı yemek istediğinizde taze, kuru meyve ya da meyveli yoğurtları tercih edebilirsiniz.

4. Korkularınızla yüzleşin
Belki annenizden çok da harika bir deneyim olmayan kendi doğum hikayenizi onlarca defa dinlediniz. Belki duyduğunuz endişe verici başka hikayeler ya da seyrettiğiniz filmlerden aklınızda kalan korkunç sahneler var. Doğumun tehlikeli ve aşırı acı veren bir deneyim olduğunu düşünüyorsunuz. Tam olarak neden korktuğunuzu ifade edebilir, sizi korkutan şeylerin listesini yapabilirseniz, doktorunuz, ebeniz ya da doulanız sorularınızı tek tek yanıtlayarak içinizi rahatlatabilir. Doğum hakkında ne kadar bilgi edinirseniz, tercihlerinizi o kadar kolay yapar, kendinizi o kadar güçlü hissedersiniz.

5. Her doğum özeldir
Kaç kere doğum yaparsanız yapın, her doğum bir diğerinden farklıdır. Her seferinde bambaşka bir deneyim edinirsiniz. Doğumunuzun, annenizinkinden, ablanızınkinden, arkadaşınızınkinden ya da  hikayesini okuduğunuz herhangi birininkinden farklı olacağını bilmek korkularınızı geride bırakmanıza yardımcı olur.

6. Sonuca odaklanın
Madem süreç sizi bu denli zorluyor, öyleyse bu yola neden girdiğinizi düşünmeye çalışın. Evet, doğum zor olabilir ama sonuçta sizi aylardır tekmeleyen o küçük yavruyla tanışacaksınız. Parklarda, yuvalarda bebeklerini kollarında tutan annelere göz atın, fırsatınız olursa tanıdığınız bebekleri kucağınıza alın ve kokularını içinize çekin. Böylece yakında çok özel birinin çok özel annesi olacağınızı daha iyi hissedersiniz.

7. Moralinizi yüksek tutun
Size kendinizi neşeli ve mutlu hissettiren şeyler yapın. Sevdiklerinizle bir arada olun, her zaman vaktiniz olsa başlamayı hayal ettiğiniz şeylere zaman ayırın. Bazı kadınlar aromaterapiyi gebeliklerinde keşfeder. Belki sizin için de uygun zaman şimdidir.

8. Günlük tutun
Düşünce ve duygularınızı kağıda dökmek gerçekten faydalı olabiliyor. Gerildiğiniz noktaları anlamanın ve aşmanın en iyi yolu günlük tutmaktır. Böylece geriye döndüğünüzde korkularınıza dışarıdan bakma fırsatı da bulabilirsiniz.

9. Uykunuzu muhakkak alın
Gebe olmak sizi uykunuzdan edebilir. Gecede birkaç kez tuvalete kalkmak, aklınıza takılan soruları kafanızdan defalarca geçirmek hatta bazen soğuk terler içinde uyanmak gebeliğin normal hâllerindendir. Yetersiz uyku, endişe seviyenizi daha da yükseltecektir. Bu yüzden yeterince uyumak çok önemlidir. Eğer uykuya dalma sorunu yaşıyorsanız kaslarınızı gevşetecek hareketler yapın.

Doğum yaklaştıkça korku ve endişeleriniz geride kalır. Yalnız olmadığınızı, sandığınızdan daha güçlü olduğunuzu anlarsınız. Bazı kadınlar bunu aylar önceden hisseder, bazıları doğum anında. Ama er ya da geç böyle hissedeceksiniz.

Pratik bilgi

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10
EN YUKARI